Fitness Devamlılık ve Sabır Gerektirir

Fitness Devamlılık ve Sabır Gerektirir

Spor yapmak sağlığınız için faydalı ve vücudunuzun dinç kalması için gerekli bir altivitedir. Amacınız kilo vermek ya da sağlıklı yaşamak olabilir. Ya da sadece sosyal ortamlara katılıp eğlenceli bir birliktelik hayal ediyor olabilirsiniz. Yapmak isteidğiniz şey ne olursa olsun hedefinize erişmek için ihtiyacınız olan şey sabır ve programlı çalışmadır.

Hiç bir şey size -uygun çalışma şartlarıyla- uzun süreli ve sabırlı bir egzersiz kadar faydalı olamaz. Fitness çalışmalarında istediği sonucu alamayan ve yarı yolda pes eden insanların ortak sorunu sabırlı olamamaları ve başladıkları egzersiz programlarını tamamlayamamış olmalarıdır.

Sabrın gücü yatsınamaz bir gerçek. Sabırlı insanlar hedeflerine erişmek için tünelin ucundaki ışığı bekleyip uygun zamanda harekete geçen insanlardır. Hiç bir şey sabırlı insanlara engel olamaz ve bir işin olmasını istediklerinde gerekliliklerini yerine getirip olması için tekrar tekrar dener ve beklerler.

Fitness yaparken gerekli sebatı elde etmenin bir çok yolu var. Bunlardan en bilineni de kendinizi ödüllendirmekten geçiyor. Kendinize küçük hedefler koyup bunları başardığınızda -ki bu hedefler ne kadar küçük olursa olsun- mutlaka kendinizi ödüllendirin. Böylece ilerisi için hayata geçirmek istediğiniz bir şeyde ödül mekanizması sizi kamçılayacak ve işe odaklanmanızı sağlayacak, bir şeyi elde etmek için daha fazla çabalamanıza neden olacaktır.

Bir hata yaptığınızda ya da hedefe yaklaşamadığınızı hissettiğinizde bu sizin tüm kararlılığınızı yerle bir edebilir. Bundan şiddetle kaçınmanız gerekir. Bunu engellemek için olayın iyi yanlarını görmeye çalışmalısınız. Bu zor olabilir ama isteyince elbette her olaydan iyi bir sonuç çıkarılabilir.

Spor yapmaya başlamak kadar ona azimle devam etmek o spordan maksimum fayda elde etmenizi sağlar. Fitness ise tüm sporlardan daha fazla irade ve süreklilik gerektiren bir spordur. Başlayıp bırakmak yerine başlayıp az da olsa devam etmek sizin yararınıza olacaktır.

POPÜLER YAZILAR