Mide Bulantısı Egzersiz Programınızı Engellemesin

Mide Bulantısı Egzersiz Programınızı Engellemesin

Yoğun bir egzersiz sırasında mide bulantısı yaşayabilir ve bu spor yapmanızı engelleyebilir. Bu durum çok sık karşılaşılan bir olaydır. Egzersiz sırasında mide bulanması yaşamanızın başlıca sebebi kan akışınızın düzensizleşmesi olabilir.

Vücudunuzda dolaşan kan egzers ile birlikte bazı organlara yeteri kadar ulaşmayabilir. Özellikle midenize yeterli kan pompalanmaması sonucu mide rahatsızlığı yaşayabilir ve bu durumun neticesinde de mide bulantısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Mide bulantısının en çok görüldüğü bir başka olay da çalışma şekliniz ile doğru orantılıdır. Midenizdeki kaslara aşırı yüklenmeniz sonucunda midenizin deforme olabileceğini asla unutmayın. Şiddetli fiziksel etkiler neticesinde mideniz tepki olarak mide bulantısı ile yanıt veriyor olabilir. Bu tip rahatsızlıklar genelde şiddetli hareketler yapılması gereken koşma ya da bisiklet sürme gibi sporlar esnasında görülür.

Peki üstesinden nasıl geleceksiniz?

Aslında yapmanız gereken şey gayet basit. Biraz durup dinlenin. Sorun çıkaran organınızı, midenizi bir müddet dinlendirmeye çalışın. Dinlenirken bir bardak su içmek size iyi gelecektir.

Tekrarlanmaması için ne yapabilirsiniz?

Daha fazla sıvı tüketmek ve yediklerinize dikkat etmek yeterli olacaktır. Dehidratasyon kan hacmini düşürmek ve mide bulantısının üstesinden gelmeniz için yeterli bir etkidir. Egzersiz 10 ila 15 dakika önce sıvı tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Et ve yaplı yemekleri egzersizde nen az 2 saat önce yemelisiniz. Ayrıca daha az sıçrama gerektiren aktiviteler seçip midenize olan baskıyı bir süreliğine azaltabilirsiniz. Bunları uygulamaya gayret gösterdiğiniz halde hala aynı sorunlarla muzdaripseniz doktorunuzla görüşüp tıbbi yardım almanız en sağlıklısı olacaktır.

POPÜLER YAZILAR