Çabuk Kızaran Utangaç İnsanlardan Mısınız?

Çabuk Kızaran Utangaç İnsanlardan Mısınız?

Kızarma utanmanın belirtisi olarak bilinir. Fakat bu konuda yapılan araştırmalar arttıkça kızarmanın başka faktörlere bağlı olduğu ortaya çıkıyor. Açık tenli insanların kızarmaya daha yatkın olduklarını biliyoruz. Ya da başka bir deyişle kızarmayı daha çok belli ettkleri bilinen bir gerçek.

Peki kızarma sırasında aslında neler oluyor?

Sinirli ya da endişeli hissettiğiniz zaman vücudunuz stres hormonu adrenalini serbest bırakır. Sonra adrenalin kan damarlarını genişletir ve bu da tenimizde o meşur kırmızı görüntünün oluşmasını sağlar. Çok fazla güneş ve sigara dumanına maruz kalmak da üzerinde benzer bir etkiye sahiptir. Bunlar kan damarlarını gizler cildin kolajen tabakasına zarar verir. Eğer kollajen tabakası zarar görürse kan damarları daha görünür bir hal alacaktır.

Dahası, güneşin kendisi de kızarma için bir tetikleyici etken olabilir. Ayrıca yediklerimizin de bu tip etkiler oluşturduğunu biliyoruz. Çay, kahve ve hatta çorba gibi sıcak yiyecekler daha fazla kızarıklığa neden olabilir.

Vücudumuzdaki kızarıklıkları gidermek için ne yapılamlıdır?

Soğuk bir bez ya da soğuk su altında ıslattığını bir kağıt havlu kullanarak kızarıklıklar üzerine masaj yapabilirsiniz. Yapmanız gereken az 20 saniye boyunca yüzünüzdeki kızaran bölgeye ıslattığınız soğuk havluyu yuymak. Soğuk su kan damarlarını daraltıp kırmızılıkları kıda sürede giderecektir.

Tabiki asıl nedeninin ne olduğu iyi anlayabilmeli ve müdahale ederken buna uygun şekilde müdahale edilmelidir. Stres gibi nedenlerden kaynaklanabilecek kızarıklıklar için ruhsal durumunuzu kontrol altına alabilmeyi öğrenmeniz gerekecektir. Yoga ve pilates gibi egzersizler stresten kurtulmanız için size yardımcı olacaktır.

POPÜLER YAZILAR