Diyet Yapanlara Öneriler

Diyet Yapanlara Öneriler

Şık elbiselerin içine sığmak için tüm kış yorucu diyetler yapıyor fakat bir türlü istediğiniz kiloya inemiyor musunuz? Su içsem yarıyor diyenlerden misiniz? İnsanların diyet yaparken dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır.

Öncelikle şunu asla unutmayın; diyet metabolizmanızı yavaşlatır ve vücudunuz daha az besinle beslendiği için elinde olanları depolama eğilimi gösterecektir. Yani diyete ara verdiğiniz an yedikleriniz diyet yapmadan öncekinden daha fazla depolanacaktır.

Diyette ölçekleri birebir uygulayın. Herşey yolunda giderse yaplarınız egzersiz ile birlikte yavaş yavaş yakılıp yeni kaslar inşaa edilecektir. Yağlar kaslardan daha fazla yer kaplar. Vücudunuzda kaslanma başladığında vücudunuz gözle görülür şekilde güçlü ve ince bir hal alacak.

Diyetinizi daha etkin hale getirmek için kardiyo çalışması yapabilirsiniz. Kilo vermek için yediklerinizi yakmanız da gerekir. Bunu da aç kalarak yapmanız çok zor olabilir. Bu durumda egzersiz diyete en iyi eşlik edecek şeydir.

Kahvaltınızı sakın atlamayın. Araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı bir gün geçirmek için sıkı bir kahvaltı şart. Ayrıca bedeniniz sabah uyandığında tam anlamıyla gıdaya aç oluyor. Tüm gün hareket etmek ve yedikelrinizi yakmak için de kaslara ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu durumda kilo vermek istiyorsanız kaslarınıza iyi bakın çünkü kaslarınızın yokluğunda kilo vermeniz zorlaşıyor.

Sık sık ve en az 3 öğün yemek yemek son zamanların trendi haline geldi. Sabah, öğlen ve akşam yemekleri arasına 2 öğün sağlıklı atıştırma sıkıştırabilirsiniz. Böylece metabolizmanızın hızı yavaşlamayacak ve diyetinizden maksimum fayda sağlamış olacaksınız. Vücudunuza bir öğünde tıka basa yiyip de yağ depolaması için asla izin vermeyin. Küçük porsiyonlarda sık aralıklarla yemek yemeye gayret edin.

Ne yediğinizi iyi bilin ki yediklerinizden maksimum derecede faydalanmış olun. Bunun için yemek ve gastronomi konusunda küçük araştırmalar yapabilirsiniz. Hangi besinin kaç kalori olduğu ya da hangi gıdaların bir arada tüketilmesinin daha sağlıklı olduğunu Google'a sormakla başlayabilirsiniz.

Yeterli ve kaliteli uyku hem diyetiniz hem de bedeniniz için zaruri bir ihtiyaçtır. Eğer diyetinizde herşeyi doğru yapıyor ama yine de kilonuzu istediğiniz duruma getiremiyorsanız uyku durumunuzu gözden geçirmenizde fayda var. Yeterli derecede uyumadığınızda stress seviyeniz yükselir ve yap depolama olasılığınız artar. Yeterli süre yetişkinlerde (kişiden kişiye değişse de) ortalama sekiz saatlik güzel bir uykudur.

POPÜLER YAZILAR