Doğru Nefes Alışkanlığı Geliştirmek

Doğru Nefes Alışkanlığı Geliştirmek

Nefes dünyanın en doğal eylemi gibi görünebilir ancak gerçek şu ki çoğumuz nefes alıp verişimizi olması gerektiği gibi yapmıyoruz. Doğru nefes genel sağlığınızı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Eğer bebeklerin nasıl nefes alıp verdiklerini izlerseniz yaptığınız yanlışları hemen fark edeceksiniz.

Ne yazık ki yetişkin olarak çoğumuz nefes konusunda oldukça kötü alışkanlıklara sahibiz. Hızlı ya da sığ nefes alarak farkında olmadan hyperventilate ile sonuçlanan sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu sorun baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik ve hatta anksiyete ve depresyona yol açabiliyor. Bu yanlış nefes, vücuttaki kan akışını azaltarak (beyne giden karotis arter damarı da dahil) kandaki karbondioksit seviyesini arttırır.

Gergin, endişeli ve sinirli olmamıza sebep olan yanlış nefes alıp vermek sinir sistemimize zarar verebiliyor. Öte yandan derin nefes enerjinizi, zihinsel keskinliği ve fiziksel performansı artırmaya yardımcı oluyor. Vücuda giren oksijen seviyesini optimize ediyor.

Peki doğru nefes alış nasıl olmalı? Burada anahtar kelime yavaş nefestir. Burnunuzdan nefes alırken göbek genişliğinize odaklanın. Bunu yaparken de mümkün olduğu kadar hava yutmamaya çalışın. Rahat hissettiğiniz pozisyonda nefes alıp vermeye çalışın. Sonra aldığınız havayı ağzınızdan yavaşça verin ve karnınızın nasıl indiğini gözlemleyin. Bunu tıpkı bir mumu söndürmeye çalışmadan üflediğinizi düşünerek yapın. Ne çok set ne çok yumuşak nefes vermelisiniz. Fakat içinizdeki tüm havayı da son damlasına kadar dışarı vermeye çalışmayın.

Bunu uyguladığınızda beyniniz vücudunuzun gevşemesi için tetiklenir. Parasempatik sinir sistemini aktive olur. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğinizde, daha az stresli ve enerjik hissedeceğiniz bir gün geçireceğiniz anlamına gelir.

POPÜLER YAZILAR