En Sağlıklı Sebzeler

En Sağlıklı Sebzeler

Sebzeler çoğu diyetin en önemli enstrumanlarıdır. Önemli besinleri içerirler ve zengin lif kaynaklarıdır. Günlük uygun miktarda sebze yiyerek kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıklar için bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Hastalıklarla savaşabilen bir bünyeye sahip olmak için afiyetle yiyebileceğiniz bazı sebzeleri sizin için derledik;

Domates : Teknik olarak bir meyve olsa da çoğumuz onu sebze olarak biliyoruz. Likopen deposu olan bu kırmızı lezzet topları kanserle savaşan besinlerdir. Aynı zamanda kan basıncınızı düşürür ve vücudumuzdaki serbest radikallerin sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Brokoli : Turpgillerden bu lezzetli sebze mide, akciğer ve rektum kanseri riskini azaltmaya yardımcı antioksidanlarla doludur. Brokoli beta-karoten, C vitamini ve folik asit açısından zengin olduğu için aynı zamanda soğuk algınlığı ve gripler için bağışıklığın arttırılmasını sağlar.

Brüksel Lahanası : B vitamini ile dolu bu küçük sebzeler özellikle hamileler için oldukça faydalıdır. Brüksel lahanası aynı zamanda C ve K vitaminlerinin yanı sıra lif, potasyum ve omega-3 yağ asitlerini ihtiva eder.

Havuç : Göz, cilt ve saçlarınızı güçlendirecek besinlerle doludur. Ayrıca A vitamini gibi bazı antioksidanlarla birlikte C vitamini açısından zengindir. Havuç kardiyovasküler sisteminizi korur.

Kabak : C vitamini deposudur. Astım, osteoartrit ve romatizmal hastalıklar dahil olmak üzere bir çok hastalığın tedavisi için destekleyici bir sebzedir. Ayrıca potasyum, magnezyum ve lif bakımından zengindir.

Tatlı Patates : A, C vitaminleri ve mangan gibi anti-kanser besinleriyle doludur. Ayrıca lif ve demir içeren bir sebze olduğu için size enerji vereceği gibi sindirim sisteminiz için de faydalıdır.

Patlıcan : Antioksidanlar bakımından zengindir. Patlıcan lif ve potasyum bakımından zengin olduğu için araştırmacılar felç ve bunama riskini azaltabileceğine inanıyorlar.

Ispanak : Bu klorofil dolu sebze ihtiyacınız olan hemen her vitamin ve besini içinde barındırır. Ağır osteoporoz, kalp hastalığı, kolon kanseri gibi problemlerin tedavisine destek olabilecek bir sebzedir.

POPÜLER YAZILAR