Günlük Multivitamin Alımının Önemi

Günlük Multivitamin Alımının Önemi

Günlük vitamin kullanımı konusunda bazı uzmanların olumlu yorumlarının yanında kimi uzmanların şiddetli uyarıları mevcut. Bazıları bunun günlük ihtiyacımız olan enerji ve besinlerin alımı için olmazsa olmaz bir beslenme olduğuna inanıyorken bazıları da sakıncalı ve gereksiz bir aktivite olduğuna inanıyor. Durum ne olursa olsun ek vitamin ve mineral hapları sayesinde beslenme ile alınamayan ve vücut için gerekli besinleri vücuda suni yoldan almış oluruz. Fakat vücudumuz bunu ne kadar kullanıp ihtiyacı doğrultusunda değerlendirdiğini de iyice anlamak gerekir. Genelde hap şeklinde besinler dışında alınan bu hapların çoğu bünyemiz tarafından kullanılmadan dışarı atılır.

Multivitaminler içerisinde bolca vitamin barındıran haplardır. Özelikle B vitamini vücudumuzun enerjisi açısından günlük ihtiyaç duyduğu besinlerin başında geliyor. B vitamini aynı zamanda bazı antidepresan haplarında da sıkça kullanılıyor. Bir çok multivitamin hapları günde bir defa alınır ve içerisinde bir çok vitamin bulunur.

C vitamini hapları sayesinde vücudumuza aldığımız C vitamini antioksidan görevi gördüğü gibi bağışıklık sisteminize de faydalı olmaktadır. Bu antioksidan özelliği sayesinde C vitamini DNA yapısını bozan mutasyonlara karşı en iyi savunmadır. Kansere karşı ilk savunma hattını oluşturur.

Tüm etlerde, somon ve tatlı su balıklarının tamamında Omega-3 bulunur. Fakat dilerseniz bu ihtiyacınızı Omega-3 haplarıyla da giderebilirsiniz. Vücudunuzun hormonal dengesini korur ve serotonin (mutluluk hormonu) salgılanmasına sebep olur. Şekerinizi de dengelediği için oldukça faydalı bir besin olduğu söylenebilir.

Piyasada oldukça fazla bulunan D Vitamini hapları ile bir çoğumuzun farkına varamadığı D Vitamini eksikliği sorununun üstesinden gelinebilir. D vitamini eksikliği bağışıklık sistemi sorunlarına ve depresyon gibi bozukluklara neden olabilir.

Multivitaminlerin içerisinde sağlıklı uyku düzenini sağlayan ve dinlendirici etkisini arttıran vitaminlarden en tanınmışı  Magnezyum haplarıdır. E vitamini de kadınların sağlıklı bir adet döngüsü kurulmasını sağlayacaktır.

POPÜLER YAZILAR