Kedici misiniz, Köpekçi mi?

Kedici misiniz, Köpekçi mi?

Araştırmalar, evlerini paylaştıkları evcil hayvanın kedi ve köpek olmasını tercih edenler arasında farklılıklar olduğunu ortaya koyuyor. Aynı türden hayvanı beslemeyi tercih edenlerin, benzer kişilik özelliklerine saip olduğu ortaya çıktı.
Bir araştırma grubundakilere, kendilerini kedici yada köpekçi olarak tanımlamaları istendi. Aynı zamanda bir evcil hayvanda olması gerektiğini düşündükleri en iyi özellikleri belirtmeleri istendi. Sonra bu insanlara kişilik testi uygulandı.

Kediseverler, zeka ve duyarlılık ölçümü içeren testlerde, köpekseverlere göre daha yüksek skorlar aldılar. Aynı zamanda, bu kişiler, köpekseverlere göre daha az pratik ve kendini kontrol etmede daha az başarılı çıktılar. Öte yandan köpekseverler diğerlerine oranla, daha dışadönük, kurallara daha saygılı ve daha az hassas çıktılar. Elbette dışadönük kedisevderler ve içedönük köpekseverler de olabilir.

Yine de, kediler tipik olarak evin içini severler. Dolayısıyla boş zamanlarını evde geçirmeyi sevenler kedileri tercih edebilir. Köpekler dışarı çıkarılmaya ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, bakıcıları da daha sosyal olacaktır.

POPÜLER YAZILAR