Kırık Bir Kalp İnsanı Gerçekten Öldürür Mü?

Kırık Bir Kalp İnsanı Gerçekten Öldürür Mü?

Sevilen birinin kaybı, kalbimizi kırabilir. Ama yeni bir çalışma gösteriyor ki; bu durum yalnızca sembolik olmayabilir. Eşlerden birinin ölümünün ardından, 30 gün içinde kalp krizinden ölen insanlar var.

St. George's University of London'dan araştırmacılar, sonuçları yayımladı. Bu araştırmacılara göre, yas döneminde kişiler fazladan fiziksel strese girebiliyorlar. Bu durumda kişiler, halihazırda kullandıkları ilaçları almayı unutabliyorlar.  

Kardiyovasküler problemler açısından, eşini kaybetmiş 60 yaş üstü hastalarda inme ve kalp krizi oranları araştırıldı. Sonra bu oranlar, eşleri ölmemiş grupla karşılaştırıldı.

Araştırmacıların bulgularına göre; eşleri ölenlerin bunu takip eden 30 gün içinde inme ya da kalp krizi geçirme oranları 10.000de 16 iken; eşlerini kaybetmemiş gruptakilerde bu oran 10.000de 8 oldu.

Kayıp yaşandıktan sonraki ilk 30 gün atlatıldıktan sonra, sevdiklerini kaybedenlerde bu risk tekrar düşüşe geçti.

St. George's University of London'dan Dr. Sunil Şah şöyle konuştu: “Bizler 'kırık kalp' terimini sevilen birini kaybetme acısı anlamında sıkça kullanırız. Ve araştırmamız gösteriyor ki; kayıp yaşamak, kalp sağlığına doğrudan etki ediyor.”

POPÜLER YAZILAR