Mükemmel Bir Şekerleme İçin 8 İpucu

Mükemmel Bir Şekerleme İçin 8 İpucu

“UYUMUYORUM CANIM, SADECE GÖZLERİMİ DİNLENDİRİYORUM!”

Şu sıralar, yapılacaklar listenizin uzunluğu muhtemelen kilometreleri bulmuş durumda. Ve bu listenin içinde şekerleme yapmak en son sırada olsa gerek.

Beyond Training: Mastering Endurance, Health, and Life kitabının yazarı Ben Greenfield'e göre, gün içinde uykuya zaman ayırmak, üretkenliği artırıyor. Günün ikinci yarısı boyunca, uyanıklık, yaratıcılık, hatırlama ve hafıza gibi alanları olumlu etkiliyor. Zamanı iyi ayarlanmış bir şekerleme (öğle yemeğinin hemen sonrası), bir önceki uykusuz geçen gecenizi de telafi edecektir.

İşte size ikindi siestanızla ilgili uzman önerileri:

Gerekmedikçe alarm kurmayın: Vücudunuzu kendi haline bırakırsanız, 20 ila 60 dakika içinde zaten uyanırsınız. Üstelik, alarmla uyandığınız taktirde, stresli bir adrenalin ve kortizol salınımına maruz kalacaksınız.

Uyku zamanını ayarlayın: Sabah uynadıktan 7 ya da 8 saat sonra şekerleme yapmayı deneyin. Bu zaman dilimi, gün içindeki uyanıklık seviyesnizin en düşük olduğu zaman olarak varsayılıyor.

Şekerleme Öncesi Stresten Kaçının: Uykuya dalmanın hemen öncesinde en düşük stres düzeyinde olmaya çalışın. Böylelikle uykunuz sakin geçecektir.

Şekerleme Öncesi Egzersizden Kaçının: Şekerlemeden en az 45 dakika öncesinden itibaren egzersizinizi tamamlamış olursanız, en iyi sonucu alırsınız.

Şekerlemeden Önce Yemek Yiyin: Uykuya dalmadan önce açsanız, huzurlu bir uyku uyuyamazsınız. Bu yüzden öğle yemeğinden hemen sonra uyuyun.

Düzenli Olun: Mümkünse her gün aynı saatte şekerleme yapın. Böylece vücudunuz bir rutine girecektir.

Alkol ve Uyku Verici Maddeler Almayın: Eğer bu maddeleri alırsınız, uyandığınızda kendinizi eskisinden daha yorgun ve bitkin hissedeceksiniz.

POPÜLER YAZILAR