Pilates Esneklik Gerektirir mi?

Pilates Esneklik Gerektirir mi?

Pilates için esnek olmak gerekir mi? Her sporda olduğu gibi pilateste de kaslarınızı gerer, hareket ettirir ve bazen de zorlarsınız. Zorlanan kas yeterince ısınmamış ve esneklik kazanmamışsa zedelenir ve hatta kopabilir. Bu durumu engellemek için ya hareketlerinizi kısıtlar ya da daha esnek bir vücut yapısına sahip olmak için çaba sarfetmeniz gerekebilir.

Bu durumda sadece pilates değil hemen hemen tüm sporları yaparken vücudunuzun en azından yaptığınız harekete cevap verebilmesi için yeterli esneklikte olması gerekir. Esneklik bir zorunluluk değil fakat pilatesi yaparken daha rahat hareket etmeniz ve odaklandığınız hareketi daha doğru yapmanız için bir araçtır.

Pilateste vücudunuzu dengeler ve olması gereken vücut duruşuna yakın bir forma sokarsınız. Bunu alışkanlık haline getirir ve pilates yapmıyorken bile aynı formu koruma çabası içerisine girersiniz. Hayat kalitenizi arttıracak bu duruş için bile vücudunuzun bir miktar esnek olmaıs gerekir. İş böyle iken esnek olmak yaptığınız pilatesten daha fazla memnun kalmanızı ve daha çok faydalanmanızı sağlar.

POPÜLER YAZILAR