Soğuk Odada Uyumanın Faydaları

Soğuk Odada Uyumanın Faydaları

İyi bir gece uykusu metobolizmanızın hızlanmasına ve kalori yakmanıza kolaylık sağlar. Yapılan araştırmalar oda sıcaklığını iyi ayarlayanların gece uykusundaki kalori yakımından daha fazla faydalandığını ortaya çıkarmış oldu. Soğuk ortamda uyumak vücudunuzun ısınmak için daha fazla kalori harcamasına sebep olacaktır. Daha fazla kalori yakmak için vücudunuz daha fazla yağ eritir. Özellikle kahverengi yağ diye adlandırılan bu yağlar yakılıp vücudun gece ihtiyacı olan ısı sağlanmış olur. Ayrıca metabolizmanızın hızlanması genel sağlık durumunuza iyi gelir.

Kahverengi yağ oranı daha yüksek olan yetişkin insanlar daha genç ve daha ince olma eğilimindedir. Ayrıca bu tip bireylerin normal kan şekeri düzeyine sahip olma olasılıkları daha fazladır.

Sağlık Klinik Merkezi Ulusal Enstitüsü tarafından bir araştırma yapıldı. Araştırma için beş genç seçildi ve gece uyumaları için özel odalar tahsis edildi. İklim kontrollü klimalarla ısı dereceleri ayarlanan odalarda gece uykularını uykularını alıp gündüz normal bir şekilde hayatlarına devam ettiler. Odalar ilk ay 75.2 derece, ikinci ay 66.2 derece, üçüncü ay 75.2 derece ve dördüncü ay da 80.6 dereceye ayarlandı.

Soğuk odada 1 ay boyunca uyuyan katılımcıların 'kahverengi yağ" (bu yağ tip-2 diyabet riskini düşürür) oranı arttı. Sıcak odada 1 ay boyunca uyuyan katılımcılarda bu sonuçlar tersine döndü. Bu nedenle ortam sıcaklığı ayarlama ile obezite, diyabet ve ilişkili bozukluklara karşı mücadelede yeni bir strateji geliştirilebilir diyebiliriz.

Tabiki bu sonuç metabolizmanızı düşürmenin tek yolunun soğuk odada uyumak olduğu gibi bir izlenim uyandırmasın. Elbette ki metabolizmanızı hızlandırmak için bir çok alternatif yöntem mevcut. Bol bol egzersiz yapıp sporu hayatımıza sokmak hem metabolizmamızı hızlandıracak hem de ihtiyacınız olan sağlıklı yaşamı bize sağlayacaktır. Hareketli bir yaşamın yanında sağlıklı bir yemek yeme alışkanlığı ile dengeyi sağlamış olacağız. Bu da bize ömür boyu sğlıklı ve mutlu bir yaşam sağlayacak.

POPÜLER YAZILAR