Uykunun Beyin Üzerindeki Etkisi

Uykunun Beyin Üzerindeki Etkisi

Bilim araştırmaları yayını olan Nörobilim Dergisi'ndeki bir makaleye göre uyku eksikliğinin beyindeki nöronlara zarar verdiği ortaya çıktı. Uyku beynin metabolik dengesini sağlamak için hayati önem taşıyan bir aktivitedir. Normal bir insan tüm geceyi uykuyla geçirip beynin kendini yenilemesini sağlar.

En derin uyku zamanı olarak bilinen REM evresi fiziksel olarak vücudunuzu düzenlediğiniz zaman dilimidir. Bir hafta boyunca 7 saatten az uyku uyumak size zarar verecektir. Üstelik haftasonu eksik kalan zamanınızı uyku ile telafi etmeniz de mümkün olmayacaktır.

Yüksek kan basıncı, hafıza kaybı, ruh hali, depresyon ve kilo sorunları gibi problemlere neden olmamak için uykunuzu yeterli miktarda almanız şart. Beyniniz uyku ile sıhhat bulur. Uykunuzun rutin ve düzenli olması ondan en fazla verimi almanız için gereklidir.

Uykuya daha kolay dalmak ya da çok daha kaliteli bir uyku için yatmadan önce etrafınızdaki elektronik cihazların fişini çekebilirsiniz. Ayrıca uyumayı kolaylaştırıcı yoga ya da pilates hareketlerini deneyebilirsiniz. Derin nefes almak ve rahatlatıcı bir müzik uykuya daha kolay dalmanızı sağlayacaktır.

POPÜLER YAZILAR