%100 Doğal (mı?)

%100 Doğal (mı?)

Günümüzde satın aldığınız paketlenmiş gıdaların üzerindeki "Doğal" ibaresi hemen hemen anlamını yitirmek üzere. Siz doğal kelimesini gördüğünüzde aklınıza yemyeşil meralarda otlayıp gezen inekler görüyor olabilirsiniz ama üreticiler bu ibareye baktıklarında sadece kazanmak üzere oldukları daha fazla para görüyor.

Doğal ibaresi sentetik gıdalarla bezenmiş ya da yapay tatlandırıcılarla dolu bir ürün için ne kadar gerçekçi olabilir. İçine eklenen kimyasalları görmezden gelip ana maddesinin doğal yollardan üretilmiş olması, bazı üreticiler için ürünlerinin doğal etiketiyle satabilmeleri yeterli görülüyor. Oysa üretimin her aşamasında elde edilen ürünlerin karışımı olarak ortaya çıkacak bir gıdaya doğal diyebilmek için tüm içeriğinin doğal olması gerekir.

Yüzde yüz doğal ibaresi gördüğümüz bir ekmeği ele alalım. Üretim sırasında içerisine hiç bir katkı maddesi eklenmemiş olsa bile, ekmek yapmak için gerekli buğdayın üretiminde kullanılacak bir GDO bile bu ekmeğin yüzde yüz doğal olmasını engeller.

Benzer bir yanıltma yöntemi de son zamanlarda çok popüler olmaya başlayan "Organik" terimidir. Hemen hemen her markanın organik iye piyasaya sürdüğü ve normalinden daha pahalıya satılan bir ürünü mutlaka var. Fakat organik kelimesi de tıpkı doğal kelimesi gibi aldatıcı olabilir. Organik şartlarda üretilmiş bir bal hiç bir koruyucu katılmadan ambalajlandığında aynı tazeliği yıllarca koruyamaz. Fakat üzerinde organik yazan bir sürü bal kavanozunun son kullanma tarihleri üretim tarihlerinden en az 2-3 yıl ileride bir tarih olarak belirlenmiş.

Ürün satın alırken tüketicileri aldatmaya yönelik uygulanan bu yöntemler aslında doğal ve organik ürünlere olan güveni hızla sarsmakta. Yarın öbürgün elinize gerçekten organik olarak üretilmiş bir ürün geçtiğinde bu ürünün de diğerleri gibi olmadığını nereden bileceksiniz?

Ürünlerin üzerindeki fantazi ibareler yerine sadece içindekiler etiketine göz atıp o ürünün doğal ya da organik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bir ürüne tanımadığını ne kadar çok madde ilave edilmişse doğallığından da o kadar uzaklaşmış demektir.

POPÜLER YAZILAR