25 Dakikada Stresten Kurtulun

25 Dakikada Stresten Kurtulun

Stressten kurtulmak ve vücudu rahatlatmak için meditasyon yöntemi yıllardır kullanılan faydalı bir yöntemdir. Kolay olması ve her yaştan insanın kolayca yapabilir olması onu popüler kılan etkenlerden bir kaçı. Fakat meditasyondan yeterli seviyede fayda sağlayabilmek için kaç dakika yapmak gerekir? Bunun herhangi bir alt sınırı var mıdır?

Normal meditasyonun yanında derin meditasyon denen bir meditasyon sayesinde 25 dakikada yaptığınız meditasyonun etkilerini görmeye başlıyorsunuz. Derin meditasyon nefes alışverişiniz ile birlikte vücudunuzun kaslarını kontrol ediyor ve meditasyona derinlemesine dalmış oluyorsunuz.

Bununla ilgili araştırmacıların yaptığı basit bir deney mevcut. 66 öğrenciyi iki gruba ayırıp ilk gruba derin meditasyonu günde 25 dakika uyguladılar. Diğer grup öğrenciler ise normal meditasyon ile zihinlerini boşaltmayı denedi. Deney sonunda her iki gruba yüksek stresli ortamda bazı testler uygulandı. Sonuçlar ortadaydı; derin meditasyon yapan öğrencilerin stres düzeyleri diğerlerine oranla daha azdı.

Bu tip araştırmaların kesinliği yok fakat dikkate alınması gereken bilgiler içerir. Derin meditasyon yöntemleri geliştirilmeye devam edildikçe faydaları da bununla birlikte gün ışığına çıkmaya başlayacaktır.

POPÜLER YAZILAR