Abur Cubur Yemek Alışkanlığı Hakkında

Abur Cubur Yemek Alışkanlığı Hakkında

Abur cubur yeme alışkanlığı çoğu insanın üstesinden gelemdiği kötü bir alışkanlıktır. İnsanlar farkında olarak ya da olmayarak cips, çerez ya da bunun gibi atıştırmalıkları öğün atlamalarına sebep olacak şekilde bilinçsizce tüketiyorlar. İşin kötüsü de bu zararlı alışkanlıktan kurtulmak için çaba sarf etmiyorlar çünkü bunun zarralı bir alışkanlık olduğunun farkında bile değiller.

Bazıları bunu öyle abartıyor ki "tıkınırcasına atıştırmak" diye tabir edilen ve yeni yeni ortaya çıkan bir durumla karşı karşıya kalıyorlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanların büyük bir çoğu atıştırmalıkları doymak için yiyor.

Genelde insanlar tarafından tercih edilen aperatif atıştırmalıklar -ki biz buna abur cubur diyoruz- simit ve cips gibi yiyeceklerdir. Kadınlar da genellikle çikolata, şeker veya çerezleri tercih ediyor. Bu tip gıdaları tercih etme nedeni kişiden kişiye değişse de en büyük etken kolay ulaşılabilirlik gibi görünüyor. Artık her yerde karşımıza çıkan otomatlar sayesinde abur cubura kolayca ulaşmak mümkün oluyor. Kadınların tercih etme sebepleri de stres ile baş edebilmek ve rahatlamak şeklinde oluyor. Çocuklarda ise sebep genelde açlığı bastırmak şeklinde cereyan ediyor.

Genelde tv karşısında tüketilen abur cuburlar bazen de akıllı telefon ile ilgilenirken ya da bilgisayar başında vakit geçirirken tüketilebiliyor.

POPÜLER YAZILAR