Acemiler İçin Koşu Rehberi

Acemiler İçin Koşu Rehberi

Koşu yapmak hiç kuşkusuz size kilo verdirecek ve formda kalmanızı sağlayacak. Fakat tüm egzersizlerde olduğu gibi koşuya da düzenli bir şekilde devam ederek belli aralıklarda dozu arttırmanız gerekecektir. İlk defa başlayacaksanız öncelikle haftada 2-3 defa 25 dakikalık yürüyüşlerle başlayın. Bunu düzenli olarak yapmaya gayret ederek koşu sporunu hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışın.

Koşu metabolizmanızı hızlandırıp yağlarınızı yakmanızı sağlar. Koşarken kendiniz dinleyin ve kalbinizi zorlamadan devam edin. Arada hızlanarak depar atabilirsiniz. Fakat hemen ardından normal hızınıza geri dönüp kalp atışlarınızı yavaşlatın.

Mutlaka mesafeyi ve süreyi ölçün. Vücudunuzun nerede ve ne zaman yorulduğunu belirleyerek bir sonraki çalışma gününde, bir öncekinden ne kadar fazla koşacağınızı bu şekilde hesaplamış olursunuz.

Yaptığınız koşudan zevk almaya çalışın. Koşmak sizi yoracak ve zamanla motivasyonunuzu kaybedeceksiniz. Bunu engellemek için kendinizi motive edici şeyler yapın. Mesela kendinize kilo hedefleri koyun ve koşarken müzik dinleyin.

POPÜLER YAZILAR