Alkolik Bir İnsan Mısınız?

Alkolik Bir İnsan Mısınız?

KAdınlarla erkekler içki içme konusunda başabaş gider. İnsanlar çoğu zaman içki alışkanlıkları olduğunun farkına varamaz. Toplum içiciliği normalleştirir ve hatta teşfik eder. Öyle ki içtiğiniz miktarın normal olup olmadığını bilmek neredeyse imkansızlaşıverir. 2015 yılında yapılan bir araştırmada Amerikan halkının tehlikeli boyutta içki içme alışkanlıklarının oluşmaya başladığını ortaya koymuştur. İçki içmek zararsız görünebilir ancak alkolün aşırı kullanımı, bu ülkede yılda 80.000'den fazla ölümden sorumludur ve önlenebilir ölümlerin üçüncü önde gelen nedenidir. Belki daha önce kendinize “Alkolik miyim?”  diye sormuşsunuzdur.

20-26 Kasım haftası "Alkol Farkındalık Haftası" olarak belirlenmiştir.

ALKOLİKLER ALIŞKANLIKLARINI GİZLER

İnsanlar sosyal içmeden çıkıp alkolizme eğilimli olduklarında, genellikle içimlerini kendilerine yakın olanlardan gizlemeye çalışırlar. Bu bir uyarı işaretidir çünkü bilinçli olarak içme alışkanlıklarını sevdiklerinden gizlemek isterler; Gerçek şu ki, içme alışkanlıklarını gizlemeye çalıştıkları zaman, içme problemleri daha ciddi hale geliyor.

HAFTASONU İÇİCİLERİ

Her gün içki içmiyorsanız, ancak her cuma gecesi düzenli olarak içiyorsanız, bu bir kırmızı alarmdır. Araştırmalar haftada yaklaşık yedi alkollü içki içmenin diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskinizi azalttığını gösterse de, sadece bir hafta içinde beş veya altı bardak içmek, alkolün potansiyel sağlık yararlarını olumsuz etkiliyor. Dahası, tıkınırcasına içmek tansiyonu yükseltebilir ve bazı ilaçları etkileyebilir.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAK

Alkollü içkiler alkolle ilgili kazalara neden olurken, sosyal içiciler genelde alkollü araç kullanmamaya özen göstermektedir. Bir sosyal içici alkol aldıktan sonra araba kullanmaya izni olmadığını ve bunun ölümcül olabileceğini bilir. Yani, belirli bir sosyal ortamda aşırı içseler bile, direksiyonun başına geçmemeyi tercih ediyorlar.

ALKOLÜ GİZLEMEK

Eşinizin, oda arkadaşınızın veya aile üyenizin sizi içerken görmesini istemiyorsanız, belki bir dolaba veya banyo dolabına alkol saklarsınız ve içkilerinizi renkli bir kağıt bardağa koyarsınız, böylece içtiğinizi sadece sadece siz bilirsiniz. Alkolikler bunu ayık davranma ve bağımlılıklarını gizlemek için yaparlar.

 

POPÜLER YAZILAR