Anne Sütü Yetişkinler İçin Faydalı Mı?

Anne Sütü Yetişkinler İçin Faydalı Mı?

Doğduğumuz anda ilk aldığımız besin anne sütüdür. Anne sütü içinde çoğu insanın bilmediği bir çok faydalı özellik bulunur. İnsan vücudunu beslemek için tasarlanmış bu mucize besinde yağ, protein, şeker ve suyun içinde bulunduğu mükemmel bir kombinasyon mevcuttur. Ayrıca, anne sütü vücudun antikorlar ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eder, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. 

Anne sütü kesinlikle doğaldır. Hatta insan için mevcut olan belki de en "doğal" yiyecektir. Bir çok ülkede anne sütü satan Süt Bankaları oluşturulmuş durumda. İhtiyacı olan yeni doğum yapmış anneler bebeklerine bu bankalardan aldıkları sütleri verebiliyorlar.

Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken büyük bir risk mevcut. Anne sütü bir vücut sıvısı oladuğu için dikkat edilmezse hastalıklı vücuttaki zararlı bileşenleri de bebeğe rahatlıkla geçirilmesini sağlar. Anne sütü HIV, hepatit ve bunun gibi vücutta mevcut olan enfeksiyonları içen bebeğin vücuduna taşıyabilir.

Anne sütünün yetişkinler için bir fayda sağlamadığını da yeri gelmişken hatırlatalım. Bazı uyanık üreticilerin besin takviyesi olarak anne sütü adı altında bazı ürünleri piyasaya sürmüş olması sizi aldatmasın. Bu tamamen bir aldatmaca olarak değerlendiriliyor.

Egzersiz sonrası alınan protein, yağ ve karbonhidrat kompleksleri yetişkin bir insanın kaybettiği besinleri almaya yardımcı olacaktır. Bunun için sizi büyüten ve ihtiyacınız olan ilk besinleri sağlayan anne sütüne ihtiyacınız yok.

POPÜLER YAZILAR