Aşırı Alkol Tüketimine Ara Vermenin Faydaları

Aşırı Alkol Tüketimine Ara Vermenin Faydaları

Haftada bir kaç kadeh alkolün zararlı olmadığını mı düşünüyorsunuz? Bu kadarlık bir alkol size doğrudan zarar vermiyor olasa bile ileride alkol bağımlısı olma ihtimalinizi düşündüğünüzde alkol tüketiminde daha dikkatlü olmanız gerektiği çok açıktır. Sürekli alkol kullanmaya başlamışsanız biraz ara vermeyi düşünmenizin zamanı gelmiş olabilir.

Aşırı alkol tüketimi karaciğer hastalıklarına, ülser, pankreatit, ve siroza yol açabilir. Orta derecede alkol tüketimi bile kalp hastalığı ve diyabet için risk oluşturur. Aşırı alkol tüketiminin ne tip zararlar verebileceğini artık gelin de siz düşünün. Aşırıdan kastımız birkaç saat içinde dört birim veya daha fazla içki içmektir. Bir dergide yayınlanan makaleye göre sadece bir gece bile aşırı içki içmenin kanınıza toksinlerin karışmasını engelleyen bağırsak bakterilerini öldürdüğü açıklandı. Ayrıca aşırı alkol tüketimi DNA'nıza da zarar verebilir.

Aşırı alkol tüketiminin ertesi sabahı nasıl uyandığınızı hatırladığınızda vücudunuza verdiği zararı kendi gözlerinize görmüş oluyorsunuz. Ayrıca kilo vermek isteyen birinin bir gecede tükettiği aşırı alkol yüzünden ortalama 6300 kalori aldığını bilmesi de oldukça can sıkıcı olacaktır. Bir kötü durum da zehirlenme olabilir. Aşırı alkol tüketimi iç organlarınızda zehirlenmelere yol açabilir ve bu da başınızı büyük bir belaya sokabilir.

Tüm bu zararlar göz önüne alındığında alkole ara verdiğiniz gibi iç organlarınız da bu duruma ayak uydurup alınan zararları yok etmeye çalışmak için harekete geçer. Hem de bu onarım çok kısa bir sürede içinde gerçekleşir. Bu açıdan ara sıra düzenli alkol tüketimine ara vermeniz ve vücudunuzun temizlenmesini beklemeniz faydalı olacaktır. Tabiki hiç içmemenin sağlığınız için en iyisi olacağını da söylemeden geçmeyelim.

 

POPÜLER YAZILAR