Ayaklarınız İçin Yaz Önerileri

Ayaklarınız İçin Yaz Önerileri

Tüm kışı botlarla geçiren ayaklarınız yaz aylarında açılıp saçılır. kışın verdiği gerginlik ve tahriş sonucu yaz aylarında rahat ayakkabılarla gezerken sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Ayak sağlığınız için en doğru seçim uygun ayakkabıyı giymektir.

İnsanlar yaz aylarında terlik ve sandalet gibi şeyleri tercih ederler. Sıcaklar için uygun bir seçim gibi gözükse de bu tip ayakkabıları giyerken dikkat etmek gerekir. Tıpkı sandaletler gibi yüksek topuklu ayakkabı giyerken de dikkatli olunmalı. Topuk ayaklarınıza yük bindirecek ve onları zorlayacaktır. Uzun süre topuklu ayakkabı ile dolaşmak ayaklarınıza zarar verebilir. Uzun mesafeli yolculuklarda topukları ile sizi yormayacak ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

Düz tabanlı ayakkabılar da tıpkı yüksek topuklu ayakkabılar gibi ayaklarınıza uzun süreli kullanımda ciddi zararlar verebilir. Düşük topuklu ya da taban destekli ayakkabılar en uygun ayakkabı türüdür. Bunlar ayaklarınıza destek olup onları yormaz.

Ayaklarınızın size kötü sürprizler yapabileceği başka bir alan da kokudur. Podiatrists Derneği göre bir günde ortalama 280ml ter üretiyoruz. Bu durumda ayaklarımızın kötü kokması hiç de şaşırtıcı değil. Bunun üstesinden gelmek için basit bir ayak bakımı ayaklarınızın daha az terlemesine yardımcı olabilir.

Ayaklarınızın korkunç yaz sıcaklarında sürekli hava almasını sağlayacak ayakkabılar tercih etmelisiniz. Sabun ve ılık su ile her gün ayaklarınızı yıkayın. İyice duruladıktan sonra nemlendirici ile nemlendirin. Çoraplarınızı her gün mutlaka değiştirin. Çorap giyerken de tercihiniz pamuklu ürünler olmalıdır.

Tüm bu önlemler neticesinde ayaklarınızın yaz günlerinde size kötü sürprizler yaşatmayacağını söyleyebiliriz. Ancak yine de ayaklarınız sorun çıakrıyor ve sizi rahatsız etmeye devam ediyorsa bir ayak hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda var.

POPÜLER YAZILAR