Bacaklarınızı Güçlendirme Yolları

Bacaklarınızı Güçlendirme Yolları

Spor salonuna giden insanlar bacaklarını da geliştirmeyi ihmal etmemek için çeşitli egzersizler yaparlar. Genelde ağırlıklı çalışmalarla bacak kaslarına odaklanırlar. Aslında farkında olmadan günlük rutin işlerinizi yaparken bile bacak kaslarınızı geliştiriyorsunuz. Aktif bir insan günde ortalama 8.000 ile 10.000 arasında adım atar.

Özellikle bacakları güçlendirmek için yapılan egzersizlerde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İstenmeyen ayak yaralanmalarının önüne geçmek için dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri ısınmaktır. Egzersizlere başlamadan önce ısınma hareketleri yapmanız ayak ve bacak zedelenmelerinin önüne geçebilir.

Bir hareketi uygun şekilde yapmanın ve zorlanmamanın tek yolu daha güçlü kaslara sahip olmaktır. Bu açıdan bakıldığında aslında iyi bir egzersiz için uygun miktarda güçlü kaslara ihtiyaç olduğu söylenebilir. Tenisçiler kol ve bacak kaslaerını sıkı tutmak zorundalar. Aynı şekilde bir yüzücü de kol ve karın kaslarını geliştirmek zorunda. Bu yüzden bacaklarınıza odaklanıp daha iyi bir bacak kası yapmak istiyorsanız rutin ama etkili egzersizlerle bacak kaslarınızı sürekli çalışır hale getirmelisiniz.

Bacakların zarar görmemesi için egzersiz öncesinde ve sırasında germe ve çekme uygulanması faydalı olacaktır. Sonuçta bacaklarınız bol miktarda gerilen kasla doludur. Kaslar da çalışma yapısı olarak çekme ve germe mantığı ile çalışır. Ayakta durup bileğinizden kavradığınız bacağınızı 10 saniye gibi bir süre için gerip öylece tutun. Sonra aynı hareketi diğer bacağınız için uygulayın. Bu kaslarınıza masaj yapıp oluşabilecek gerilimi azaltacaktır.

POPÜLER YAZILAR