Balık Dışındaki Omega-3 Zengini Besinler

Balık Dışındaki Omega-3 Zengini Besinler

Omega-3 yağ asitleri iki tip dokosaheksaenoik asit (DHA), eikosapentaenoik asit (EPA), koroner hastalıklar, alzheimer hastalığı ve depresyonu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca Internal Medicine Annals'da yayınlanan bir araştırmaya göre artan uzun ömür ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

Somon gibi yağlı balıklarda son derece zengin bulunan omega-3 aynı zamanda başka besinlerden de elde edilebilir.

Omega-3 deposu yiyeceklerden birisi çimdir. Yani inekler çimlerle beslenerek aslında farkında olmadan oldukça faydalı bir beslenme alışkanlığı geliştirmiş oluyorlar.

Bir diğer omega-3 kaynağı da edamame diye de bilinen soya fasulyesidir. Bu sadece lezzetli meze değil ayrıca omega-3 açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Lif ve protein deposu soya fasulyesini yemek listenize mutlaka ekleyin.

Keten tohumu yağı da bol miktarda omega-3 ihtive eder. Keten tohumu lif açısından zengin bir kaynaktır. Ama yeterince omega-3 almak için keten tohumunun yağını içmek zorundasınız.

Zenginleştirilmiş Yumurta denen ve tamamen organik üretilen yumurta da besleyici bir omega-3 kaynağıdır. Çiftçiler tavukları balık yağı ve hatta yosun gibi gıdalarla besleyerek daha fazla omega-3 yağ asitleri içeren yumurta elde ederler. Bu durumda büyük marketlerin raflarında zenginleştirilmiş yumurta şeklinde satılmaları gerekir. Çünkü daha fazla emek ve para harcanarak elde edilen bu sağlıklı yumurta çeşidinin de fiyatı doğal olarak normal yumurtadan biraz daha fazla olacaktır.

Omega-3 denince akla gelen bir diğer besin de ceviz ve fındıktır. İkisinde de yüksek miktarda omega-3 bulunur.

POPÜLER YAZILAR