Balık Gibi Yüzün

Balık Gibi Yüzün

Yüzme sırasında kollarınızla suya uyguladığınız kuvvetin yüzde 3 ü sizi ileriye iter. Bu demek oluyor ki uyguladığınız enerjinin yüzde 97'si su tarafından emilir. Bu kaybı ne kadar azaltırsanız o kadar uzağa daha az enerji harcayarak gitmiş olacaksınız. Bunun yapmanın çeşitli yolları var. Eğer bir profesyonel yüzücü değilseniz sudaki vücut direncinizi azaltmak sizin için zor olacaktır. Profesyonel yüzücüler kıyafetleri, nefes alış verişleri ve zamanlamalarıyla bu direnci mümkün olduğunca minimize edip daha az enerji harcayarak daha uzağa gitmeyi başarırlar.

Yüzücü ve 2000 olimpiyatlarında altın madalya kazanan atlet Misty Hyman yüzerken daha az zorlanmak için bir kaç öneride bulunuyor. En önemlisi hiç kuşkusuz yüzme sırasında vücudunuzun alacağı şekildir. Duruşunuzu sudaki direnci kıracak ve bedeninizi sudan en az etkilenecek şekilde ayarlamalısınız.

Öncelikle nefes alış verişinizi iyi dengelemeli ve suyun altında ve üstünde olan zamanı iyi ayarlamalısınız. Bunu yaparken suyun üstünde ve suyun altında kalma süreniz hemen hemen aynı olmalıdır. Bunu bir mangal partisi gibi düşünün. Etin her iki tarafının pişme oranını iyi dengelerseniz daha leziz bir yemek ortaya çıkar. Aynı mantıkla su altında kaldığınız süre ile su üstüne nefes almak için çıktığınız süreyi iyi dengelerseniz o yüzüşken mümkün olan en büyük performansı almış olacaksınız.

Su üstünde nefes aldıktan sonra suya tekrar girerken belli bir açı yapın ve vücut ağırlığınızın sizi ileri itmesine izin verin. Omuz ve ayak bileklerinizin esnekliği de yüzüşten alacağınız performansı etkiler. Bu yüzden bir yüzücünün her zaman formunda olması olmazsa olmaz bir etkendir.

POPÜLER YAZILAR