Beyninizi Güçlendirin

Beyninizi Güçlendirin

Çoğumuz bedenimizin gelişimi için çeşitli diyet ve spor aktiviteleri yapar ama vücudumuzun en önemli organı olan beynimizin gelişimini geri plana atarız. Oysa günlük yapılabilecek basit egzersizlerle beynimizin de vücudumuz gibi fit kalmasını kolayca sağlayabilirsiniz.

Spor yaparak aslında beyninizin de sağlıklı olmasını zaten sağlarız. Beyne asıl iyi gelen uykudur. Beynin uykuya tam olarak neden ihtiyaç duyduğu henüz anlaşılamıyor fakat bilim adamları uyku sırasında bellek konsolidasyonunun gerçekleştiğine inanıyorlar.

Hesap makinenizden kurtulun. Basit hesaplar için hesap makinenizi elinizden bırakıp kağıt kaleme sarılın. Sudoku ya da çeşitli bilmeceler çözerek beyninizi gün boyu çalıştırın. Hatta diş fırçalamak bile beyninizi çalıştırmanın basit yollarından biridir.

Yediklerinize dikkat edip beyninize faydalı E vitamini yüksek gıdaları tercih edin. Fındık gibi besinlerle beyninizi güşlendirebileceğiniz gibi yaban mersini gibi gıdalarla da beyninizi stressten koruyabilirsiniz. Balık yiyip Omega-3 besininin beyninizi güçlendirmesini sağlayın.

Doymuş yağ içeren gıdaları azaltıp zeytin yağı gibi doymamış yağ içeren gıdalara yönelin.

Sigara ve aşırı alkolden uzak durun. Bu ikisinin aşırı tüketilmesi sadece beyniniz için değil tüm vücudunuz için oldukça tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir.

POPÜLER YAZILAR