Bozulmak Üzere Olan Meyveleri Değerlendirin

Bozulmak Üzere Olan Meyveleri Değerlendirin

Yaz biterken yaza ait meyvelerin de zamanı hızla geçiyor. Elinizde kalan ve lekelenerek çürümeye yüz tutmuş meyve ve sebzeleri çöpe atmanıza gerek yok. Sizin için, yazın sonunda elinizde kalan meyve ve sebzeleri değerlendirip lezzetli yiyecekler haline getirebileceğiniz bir kaç pratik bilgiyi bir araya getirdik.

Suyunu Çıkarın

Sıyrık ve çürük meyveleri katı bir şekilde tüketemediğiniz zamanlarda yapmanzı gereken çok basit bir şey var. Üzüm ve limon gibi meyvelerin suyunu soda ile karıştırıp içebilirsiniz. Böylece bozulmak üzere olan ve tadında hafif değişme olabilecek bu tip meyveleri bu şekilde değerlendirmiş olacaksınız.

Reçel Yapın

Meyvenin kendisi ezilmişse zaten reçel yapmaya hazır hale gelmiş sayılır. Örneğin domatesin özellikle çürüklerini seçip güzel bir reçel haline getirebilirsiniz. Domates teknik olarak meyve sayılır ve elde edeceğiniz reçel de oldukça lezzetl ibir kahvaltılık olacaktır. Aynı işlemi çilek, kayısı ve diğer meyveler için de uygulayabilirsiniz.

Fırına Atın

Çürümüş meyveleri kek ve poğaça gibi yiyeceklerin içine atıp fırında pişirebilirsiniz. Böylece atmak zorunda kalmayacak ve keklerinize lezzet katmış olacaksınız.

Dondurun

Muz, çilek, mango ve aklınıza gelebilecek her türlü meyveyi buz dolabınıza atıp dondurabilirsiniz. Ayrıca bozulmak üzere olan bu tip meyveleri yoğurt içerisine karıştırıp buzluğa da atabilirsiniz. Kendi meyveli yoğurdunuzu yapmak iyi bir fikir olacaktır.

POPÜLER YAZILAR