Bu Yaz Sporlarını Mutlaka Deneyin

Bu Yaz Sporlarını Mutlaka Deneyin

Tüm yazı havuz başında bol bol güneşlenerek geçirebilir ya da daha hareketli bir seçim olarak dışarıdaki spor aktivitelerine katılabilirsiniz. Herkesin eğlence anlayışı farklı olacağı için yazın tatilinizi geçirmek için de oldukça fazla alternetifiniz var.

Sörf bu alternatiflerden en bilineni. Yazın sörf yaparak saatte 200 kalori harcayabilirsiniz. Sörf, üst sırt, omuz, triseps, göğüs, göbek, bacak kaslarınız için ideal bir spordur. 

Tek kişilik kanoları kullanıp saatte 330 kalori yakmanız mümkün. Bu sporu yaparak karın kasları, alt sırt ve omuzları çalıştırabilirsiniz. Kanoya yeni başlayanlar için ideal bir spordur. Eğer acemiyseniz kayalık yerlerden uzak durup iyi bir hocadan bu spor hakkında kısa bir eğitim almanızda fayda olacaktır.

Kürekli Sörf diye bilinen ve bir sörf tahtasını ayakta durarak elinizdeki bir kürek yardımıyla hareket ettirmeye çalıştığınız spor ile saatte tam 420 kalori yakabilirsiniz. Bu spor ile sırt, karın ve omuz kaslarınızı geliştirmiş olacaksınız. Yeni başlarken sörf tahtasının üstünde ayakta durmak zorunda değilsiniz. Dengenizi sağlayana kadar tahtaya diz çöküp oturabilir ve kürek yardımıyla ilerlemeye çalışabilirsiniz. Gün geçtikte sörf tahtası üzerinde daha degeli durmaya başlayacak ve ayakta iken kürek çekip ilerleyebileceksiniz.

Kollar, göğüs, sırt ve bacaklardaki kasları geliştiren plaj voleybolu ise saatte 550 kalori yakmanızı sağlayacak eğlenceli bir spordur. Plaj voleybolunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kumlu alanlarda hareketinizin daha kısıtlanabilir olacağıdır. Bu açıdan daha yükseğe sıçrayamayacak ve hareket etmek için daha fazla enerji harcamak zorunda kalacaksınız. Bu da bol su kaybetmenize neden olacağı için su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Doğa yürüyüşleri yaparak da saatte 390 kalori yakmanız mümkündür. Bu doğa yürüyüşlerinin en bilineni Hiking diye tabir edilen spordur. Aslında trekking'e benzer. Fakat zorluk olarak trekking'den daha az zor bir spordur. Yeni başlayanların özellikle dikkat etmesi gereken şey gidilecek yerlerdeki yolların engebesi ve doğa şartlarının iyi ayarlanmasıdır. Sizi çok yormayacak, engebesi az ve dik olmayan yerler seçerek bu spora iyi bir başlangıç yapmış olacaksınız. Ayrıca doğa ile baş başa kalacağınız için böcek ve sineklere karşı önleminizi iyi almanız gerekiyor. Yüksek rakımlara çıktığınız için daha fazla su tüketeceksiniz. Bu yüzden su alımına özellikle dikkat etmenizde fayda var.

POPÜLER YAZILAR