Buz Diyeti Nedir? İşe Yarar mı?

Buz Diyeti Nedir? İşe Yarar mı?

Yeterince buz tüketmek size kilo verdirir mi? Rutgers Üniversitesi'nde Doçent olan Brian Weiner'ın aklına gelen bu diyet yöntemi çok konuşuluyor. Fikir şu; Günde 4 bardak (ortalama 1 litre) buz yemek ekstra 160 kalori yakmanızı sağlıyor. Bunu her gün eksiksiz yaparsanız yemek ve egzersiz alışkanlıklarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan ayda ortalama yarım kilo vermiş olursunuz.

Kağıt üzerinde mantıklı görünse de ayda yarım kilo vermek için bu riskli davranışta bulunmak pek akıllıca görünmüyor. Öncelikle her gün 1 litre buz çiğnemek büyük olasılıkla diş minenizi çatlatıp dişlerinize zarar verecek. Buz çiğnerken dişlerinizin uzun vadede çürüyüp zarar görmesine yol açacaksınız. Dişlerinizin yanında buzun iç organlarınıza vereceği muhtemel zararlar da göz ardı edilmemelidir.

Buz yerine bu miktarda oda sıcaklığında su tüketmek daha akıllıca olabilir. Ayrıca mideyi su ile doldurmak açlık hissini belli ölçüde bastırabilir ve daha az gıda tüketmenizi sağlayabilir. Tabiki bu da protein ve diğer ihtiyacınız olan sağlıklı besinleri daha az miktarda almanıza yol açacağı için elbette sağlıklı bir zayıflama yöntemi sayılmayacaktır.

POPÜLER YAZILAR