Çocuklarınıza Sebze Yedirmenin Yolları

Çocuklarınıza Sebze Yedirmenin Yolları

Çocuklarına sebze yedirmek anne babalar için dünyanın en zor işi gibidir. "Tüm tabak bitene kadar sana sebze yok" gibi taktikler de işe yaramadığında bu iş tam bir işkence halini alır. Bu yazımızda size çocuklarınıza sebze yedirmek için uygulayabileceğiniz bir kaç küçük taktik vereceğiz.

1. Çocuğunuzun yemeyi sevdiği tatlı tabaklarına, makarnalara ya da çorbalara ince doğranmış sebzeleri gizleyebilirsiniz. O en sevdiği yemeği afiyetle yerken içine rendelediğiniz sebzeleri de beraberinde midesine indirecektir.

2. Okulda yemesi için beslenme çantasına sebzelerle süslenmiş bir sandviç ya da tost koyun. Gözleri chery domateslerinden, burnu havuçtan, saçları da brokoliden olsun. Böylece çocuğunuzun ilgisini çekmiş olacaksınız.

3. Düşük yağlı krema ile hazırlayacağınız salatalar çocuğunuzun salataya bakışını değiştirebilir. Krema sosu ile servis edeceğiniz bol sebzeli salata çocuklar için daha çekici olacaktır.  Ayrıca onların ağızlarında çiğnemeleri ve yutmaları da kolaylaşacaktır.

4. Çocukların patates kızartması ya da patates cipsini ne kadar sevdiğini hepmiz iyi biliyoruz. Bu yüzden patates cipsi yerine kızarmış kabak ya da fırında hazırlanmış tatlı patatesleri 'patates kızartması' yerine yedirebilirsiniz. Patates cipsine benzeyen bu öğün çocuğunuzun en az patates kızartması kadar ilgisini çekecektir.

5. İçinde sebze olan börek ya da tuzlu kekler çocuğunuzun ilgisini çekmeye yetecektir. Bunun yanında pizza sosu ya da köftelerinizin içine de sebze ilave edip kolayca yemesini sağlayabilirsiniz.

Bu liste yaratıcılığınıza göre uzayıp gider. Önemli olan işin mantığını kapmanızda. Burada amaç çocuklarınızın yemediği şeyleri, çok severek yedikleri yiyeceklere benzetip bu şekilde tüketmelerini sağlamaktır.

POPÜLER YAZILAR