Detoks Etkisi İçin Brokoli Tüketin

Detoks Etkisi İçin Brokoli Tüketin

Detoks genellikle bazı zararlı gıdaların vücuda verdiği zararı hızlıca dışarı atmak gibi algılanır. Bunu yapan bir çok besin mevcut ama biz size belki de bu özelliğini hiç bilmediğiniz bir sebzeden bahsedeceğiz.

Brokoli filizleri: Yeni bir çalışma, bu yeşil sebzenin gerçekten detoks güçüne sahip olabileceğini gösteriyor. Brokolinin hava kirlitecileri hızla uzaklaştırdığı ve havayı bu yolla temizlediği tespit edilmiştir.

Dünyanın en kirli havasını soluyan çinliler üzerinde bir deney yapıldı. Deneklerden bir kısmına plesebo yani ilaç özelliği olmayan haplar verildi. Diğerlerine de brokoli tozları ile yapılan bir ilaç verildi. 12 hafta sonra her iki grubun da idarar ve kan tahlilleri analiz edildi. Tahmin ettiğiniz gibi brokoli verilen deneklerin kanlarındaki kirleticiler diğerlerine göre yüzde 23 daha azaldı. Bunun neticesinde brokoli detoks etkisi kanıtlanmış oldu.

Peki brokoliye bu eşsiz özelliği veren ne? Çalışmada, araştırmacılar glukorafanin denilen bir bileşenin brokolide mevcut olduğunu tespit etti. Bu bileşenin hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kanser önleyici özelliği tespit edilmişti. 

Brokoli ve benzer yeşil sebzeler ile detoks etkisi yaratmak mümkün olsa da vücudumuz için gerekli diğer besinleri de ihmal etmeden gerektiği kadar tüketmemiz sağlığımız için yapacağımız en güzel şeylerden biridir.

POPÜLER YAZILAR