Diş Macunundaki Büyük Tehlike: Triklosan

Diş Macunundaki Büyük Tehlike: Triklosan

Diş macunu inci gibi bembeyaz dişlere sahip olmanızı sağlar. Aslında onu bu kadar etkili yapan içine eklenen antibakteriyel madde triklosandır. Bu madde plak oluşumunu önler ama ayrıca hormonlar üzerinde hasara yol açabilir ve diğer vücut fonksiyonlarınızı etkileyebilir.

1997 yılından beri kullanılan bu madde şimdilerde FDA tarafından güvenliğini kanıtlamak için uygulanan testlerle bir kez daha gündeme geldi.

Yapılan bazı araştırmalarda endokrin bozukluklarına rastlanmış olması durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Victoria Üniversitesi'nde biyokimya ve mikrobiyoloji profesörü Caren Helbing bu konuda şöyle diyor; "Bu konudaki endişeler elde edilen yeni bulgularla artmıştır. Eskiden bu olasılığın var olmadığı konuşulurken şimdi bir çok bilim adamının konu hakkındaki endişelerini arttırdı."

Araştırma ürünün onaylanmasından bu yana devam etti. Yakın zamanda Michigan Üniversitesi'ndeki araştırmada triklosana maruz kalan gençlerin tiroid hormon düzeylerindeki değişim gözler önüne serildi. Üstelik bu bulgu daha önceki hayvan çalışmaları ile desteklenmekteydi.

Vücudunuzun hemen hemen her parçası için tiroid hormonlarının önemi zaten biliniyor. Bu hormonlar uygun beyin gelişimi, beyin fonksiyonları, metabolizma ve kalp sağlığı için gerekliler. Bazı araştırmacılar triklosan maddesinin kas fonksiyonunu ve farelerde kavrama gücünü azalttığını ortaya koydu. Diğer hayvan çalışmalarında da alerjik etkiler oluşturduğunu tespit edildi. Hayvanlarda yapılan bu araştırmalar ve etkilerin gerçekliğini onaylamak için insanlara ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

Bu boşluğu doldurmaya yardımcı olmak için EPA 10 yıl önce yapılması planlanan ama daha geçen yıl başlatılan ve kimyasalın güvenliği konusunda bir araştırma başlattı. Bu riske girmemek için florür içeren bir diş macunu seçebilirsiniz. Triklosan içeren bir diş macunu ile florür içeren diş macunun temizlik açısından pek de bir farkı olmadığını da söylemeden geçemeyeceğiz.

POPÜLER YAZILAR