Diyet Hakkındaki Şehir Efsaneleri

Diyet Hakkındaki Şehir Efsaneleri

Diyet yapmak güçlü bir irade gerektirir. Diyet yaparken bilinenin aksine kesin ve katı kurallar yoktur. Bazı diyetlerde belli başlı gıdalar sakıncalı göründüğü halde diğer bir diyette aynı gıdaları aşırıya kaçmayacak şekilde yemenizde bir sakınca yoktur. Hatta şehir efsanesi denebilecek diyet kuralları vardır ki çoğumuz bu kuralları kesin ve uyulması gereken kanunlar gibi görürüz.

Diyet yaparken alkolü tamamen bırakmanızı söyleyenlere aldırmayın. Karaciğeriniz günde 2 bardak bira ya da şarabı süzebilecek kapasitede güçlü bir organdır. Yem ele birlikte içilebilir ancak hem yedikleriniz hem de içtikleriniz kabul edilebilir sınrılar dahilinde olmalıdır.

Egzersiz yapıyorum, öyleyse dilediğim şeyi yiyebilirim diye düşünenlere de kötü bir haberimiz var. Egzersiz vücudunuz için gerekli hareketi sağlar. Ancak yediklerinizi tamamen eritmenizi ve aldığınız kalorinin tamamını yakmanız için sandığınızdan çok daha fazla hareket etmeniz gerekecektir. Ayrıca her egzersiz yediklerinizi eritmeniz için birebir işe yarar diye bir kural da yok. Örneğin ağırlık kaldırmak kas kütlenizi ve metabolizmanızı geliştirirken kardiyo, bisiklet ya da koşu gibi antremanlar da yağ kütlenizi yakmanızı sağlar.

O gün daha fazla egzersiz yapmış olmanız akşam eve vardığınızda bir koca tabak pastayı mideye indirebileceğiniz anlamına gelmez. Egzersiz bir zorunluluktur. Ruh halinizi düzenler ve size o gün ihtiyacınız olan enerjiyi verir. Sırf egzersiz yapyıorsunuz diye masaya oturup her şeyi mideye indirmek için bahane değildir.

Diyet yapanların şiddetle kaçındıkları bir şey de karbonhidratlardır. Patates, makarna ve yağlı ekmeklerden uzak durulur. İhtiyacınız olan kadarını almak hiç tüketmemekten çok daha iyidir. Unutmayın diyet yaparken o gün ihtiyaç duyacağınız kaloriden fazlasını almamaya çalışırsınız. Vücudunuz için gerekli besinleri almak sorunda olduğunuzu hatırlatırız.

Fındıktan kaçmak da diyet yapanların sık sık uyguladıkları bir yöntem. Fakat açlığı bastırması ve içindeki proteinlerle kan şekerini dengelemesi size oldukça fayda sağlar. Aşırıya kaçmamak ve doğru miktarlarda tüketmek diyetiniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Diyetin en önemli unsuru kalori miktarları bazen bilinçsiz şekilde düzenlenebiliyor. Yani ihtiyacınız olandan daha az kalori sağlayan düşük kalorili diyetler vücudunuza faydadan çok zarar getirebiliyor. Kilo vermek ve aynı kiloları bir daha almamak için en iyi yol sağlıklı, yeşil sebzeler ve yağsız protein ile yüklenen uygun bir diyetten geçiyor.

Kırımızı etin de diyet sırasında uzak durulması gerektiği gibi bir efsane mevcut. Fakat tamamen uzak kalmak da yersiz. Eğer akşam yemeğinde et ile birlikte bol C vitamini içeren gıdalar tüketirseniz bu diyetiniz için ideal bir öğün olacaktır. Yağsız ve küçük porsiyonlarda hazırladığınız etinizi afiyetle yiyebilirsiniz. Kırmızı etin protein, demir ve çinko gibi sağlıklı besinlerle dolu olduğunu hatırlatırız.

 

POPÜLER YAZILAR