Spor Life - Sağlıklı ve Mutlu Yaşama Rehberiniz
Spor Life - Sağlıklı ve Mutlu Yaşama Rehberiniz
Ana Sayfa  >  Yemek & Diyet  >  Makale Oku

Diyet Hakkındaki Şehir Efsaneleri

Ekleme : 5 Temmuz I Cumartesi
 
 
Diyet Hakkındaki Şehir Efsaneleri

Diyet yapmak güçlü bir irade gerektirir. Diyet yaparken bilinenin aksine kesin ve katı kurallar yoktur. Bazı diyetlerde belli başlı gıdalar sakıncalı göründüğü halde diğer bir diyette aynı gıdaları aşırıya kaçmayacak şekilde yemenizde bir sakınca yoktur. Hatta şehir efsanesi denebilecek diyet kuralları vardır ki çoğumuz bu kuralları kesin ve uyulması gereken kanunlar gibi görürüz.

Diyet yaparken alkolü tamamen bırakmanızı söyleyenlere aldırmayın. Karaciğeriniz günde 2 bardak bira ya da şarabı süzebilecek kapasitede güçlü bir organdır. Yem ele birlikte içilebilir ancak hem yedikleriniz hem de içtikleriniz kabul edilebilir sınrılar dahilinde olmalıdır.

Egzersiz yapıyorum, öyleyse dilediğim şeyi yiyebilirim diye düşünenlere de kötü bir haberimiz var. Egzersiz vücudunuz için gerekli hareketi sağlar. Ancak yediklerinizi tamamen eritmenizi ve aldığınız kalorinin tamamını yakmanız için sandığınızdan çok daha fazla hareket etmeniz gerekecektir. Ayrıca her egzersiz yediklerinizi eritmeniz için birebir işe yarar diye bir kural da yok. Örneğin ağırlık kaldırmak kas kütlenizi ve metabolizmanızı geliştirirken kardiyo, bisiklet ya da koşu gibi antremanlar da yağ kütlenizi yakmanızı sağlar.

O gün daha fazla egzersiz yapmış olmanız akşam eve vardığınızda bir koca tabak pastayı mideye indirebileceğiniz anlamına gelmez. Egzersiz bir zorunluluktur. Ruh halinizi düzenler ve size o gün ihtiyacınız olan enerjiyi verir. Sırf egzersiz yapyıorsunuz diye masaya oturup her şeyi mideye indirmek için bahane değildir.

Diyet yapanların şiddetle kaçındıkları bir şey de karbonhidratlardır. Patates, makarna ve yağlı ekmeklerden uzak durulur. İhtiyacınız olan kadarını almak hiç tüketmemekten çok daha iyidir. Unutmayın diyet yaparken o gün ihtiyaç duyacağınız kaloriden fazlasını almamaya çalışırsınız. Vücudunuz için gerekli besinleri almak sorunda olduğunuzu hatırlatırız.

Fındıktan kaçmak da diyet yapanların sık sık uyguladıkları bir yöntem. Fakat açlığı bastırması ve içindeki proteinlerle kan şekerini dengelemesi size oldukça fayda sağlar. Aşırıya kaçmamak ve doğru miktarlarda tüketmek diyetiniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Diyetin en önemli unsuru kalori miktarları bazen bilinçsiz şekilde düzenlenebiliyor. Yani ihtiyacınız olandan daha az kalori sağlayan düşük kalorili diyetler vücudunuza faydadan çok zarar getirebiliyor. Kilo vermek ve aynı kiloları bir daha almamak için en iyi yol sağlıklı, yeşil sebzeler ve yağsız protein ile yüklenen uygun bir diyetten geçiyor.

Kırımızı etin de diyet sırasında uzak durulması gerektiği gibi bir efsane mevcut. Fakat tamamen uzak kalmak da yersiz. Eğer akşam yemeğinde et ile birlikte bol C vitamini içeren gıdalar tüketirseniz bu diyetiniz için ideal bir öğün olacaktır. Yağsız ve küçük porsiyonlarda hazırladığınız etinizi afiyetle yiyebilirsiniz. Kırmızı etin protein, demir ve çinko gibi sağlıklı besinlerle dolu olduğunu hatırlatırız.

 

 
 
 
13 Ekim I Perşembe
12 Eylül I Cuma
10 Eylül I Çarşamba
23 Ağustos I Cumartesi
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
20 Ağustos I Çarşamba
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
18 Ağustos I Pazartesi
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
16 Ağustos I Cumartesi
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
15 Ağustos I Cuma
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
13 Ağustos I Çarşamba
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
12 Ağustos I Salı
Ne Arıyorsunuz?
EN ÇOK İZLENENLER
Video İzle - En Komik Spor Görüntüleri
En Komik Spor Görüntüleri
17 Haziran I Salı
Video İzle - Sporda Sınır Tanımayanlar
Sporda Sınır Tanımayanlar
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - Amatör Sörf Dersleri : Ördek Yüzüşü
Amatör Sörf Dersleri : Ördek Yüzüşü
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - 5 Yaşındaki Bilardo Ustası
5 Yaşındaki Bilardo Ustası
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - Kilo Vermeye Yarayan Egzersizler
Kilo Vermeye Yarayan Egzersizler
11 Haziran I Çarşamba
Video İzle - Evde Koşu Gerektirmeyen Kardiyo Hareketleri
Evde Koşu Gerektirmeyen Kardiyo Hareketleri
10 Haziran I Salı
Video İzle - En İyi Goller
En İyi Goller
7 Haziran I Cumartesi
Video İzle - En İyi Spor Vine Videoları
En İyi Spor Vine Videoları
7 Haziran I Cumartesi
FACEBOOK'TAYIZ
FOTOĞRAF GALERİSİ
Donuttan Daha Fazla Yağ İçeren Sağlıklı Yiyecekler

Donuttan Daha Fazla Yağ İçeren Sağlıkl...

Bol Proteinli 6 Sebze

Bol Proteinli 6 Sebze

En Sağlıklı Tatlandırıcılar

En Sağlıklı Tatlandırıcılar

Hastayken Bunları Tüketin

Hastayken Bunları Tüketin

Her Mutfakta Olması Gereken Sağlıklı Yiyecekler

Her Mutfakta Olması Gereken Sağlıklı Y...

POPÜLER DOKTORLAR
 

TWITTER'DAYIZ
 
POPÜLER ARAMALAR
 
HAKKIMIZDA
 
Daha sağlıklı ve mutlu yaşamak için sporun ne kadar önemli olduğunu iyi biliyoruz. Siz de aramıza katılın, bize destek olun.
Bize Hemen Ulaşın
Sporlife FacebookSporlife TwitterSporlife Google PlusSporlife İnstagramSporlife Pinterest
Sitedeki tüm yazılar bilgilendendirme amaçlıdır. Uzman kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. Sağlık & Spor Terimleri Sözlüğü - Doktora Soru Sor
Her hakkı saklıdır © 2014