Diyet Hatalarınızı Kabullenmek

Diyet Hatalarınızı Kabullenmek

Kilo vermeye çalıştıysanız, ara sıra küçük diyet hataları yapmanın ne kadar kolay olduğunu bilirsiniz. Çok fazla kalori tüketmekten, yeterli egzersiz yapmamaya kadar, basit hatalar yapılan diyetin sinir bozucu ve zor olmasına neden olabilir. Elbette kilo vermek kolay olsaydı, Amerikalılar her yıl yaklaşık 20 milyar dolarlık ürün ve hizmet harcaması yapmazlardı. Diyet hataları motivasyon kaybına yol açabilir ve bazı durumlarda insanların kolay pes etmesine neden olabilir. Peki diyet konusunda başarılı olmak ve bazı psikolojik tuzaklardan kaçınmak için ne yapabilirsiniz?

Diyet hatalarını nasıl kabul edeceğinizi öğrenerek, aynı zamanda kilo verme hedeflerinize yaklaşmanın ve sağlıklı alışkanlıklar edinmenin daha sağlıklı yollarını arayabilirsiniz. Öncelikle olumlu olun. Kendi motivasyonunuzu düşürmek bir diyet için felaket reçetesidir. Eğer kendiniz olmaya başlarsanız, kilo verme hedeflerinize sadık kalmayacağınıza inanmaya başlamanız uzun sürmez. Bunu engellemenin bir yolu diyetinizin durumuna bakıp işe yarayan yanlarını görmenizi sağlayacak şekilde yeniden değerlendirmektir. Araştırmalar, olumlu yeniden canlandırmanın küçük başarısızlıklar ve başarısızlıklarla uğraşırken en etkili başa çıkma stratejilerinden biri olabileceğini buldu. Olumlu yeniden canlandırma ya da bir durumda iyi olanı görmeye çalışırken, insanların günlerini daha olumlu bir şekilde sonlandırmasına yardımcı oldu. Olumlu yeniden canlandırma kullanan insanlar, her günün sonunda daha büyük bir memnuniyet duygusuna sahip olmaktadır. Küçük hataları feci hale getirmekten ziyade, kendinize biraz şefkat göstermeye odaklanın. Kendinize olan güveniniz ve devam etme motivasyonunuz varsa, hedeflerinize ulaşmanız çok daha muhtemel olacaktır.

Güvenlik Açıklarını İyi Anlayın

Diyet hatalarını kabul etmeyi öğrenmenin bir kısmı, herkesin kendi güvenlik açığı olduğunu kabul etmesidir. Zayıf yönlerinizi ve hatalarınızı inkar etmek yerine, mücadele ettiğiniz alanları kabul etmek çok daha etkili bir çözüm olabilir. Zayıf noktalarınızı fark ederek, egzersizlerinizi kısaltmanız veya öğleden sonra atıştırma seansında kendinizi şımartmanın bir eğilimi olup olmadığını, bu sorunların üstesinden gelmek için etkili bir planla gelebileceksiniz. Arada bir diyet hatası yapmanıza rağmen, başarılı planlama kilo vermeniz, zindelik veya sağlık hedeflerinizin zarar görmesini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Hatalarınızı reddetmek veya görmezden gelmek yerine, diyetle ilgili zayıf yönlerinizi kabul etmek yemek tercihlerine ve egzersizlere yaklaşımınızı planlamanızı kolaylaştırır.

Alışkanlıklarınızı Değiştirmeye Odaklanın

Etkili kilo yönetimi tamamen sağlıklı alışkanlıkları benimsemekle ilgilidir, ancak eski davranış kalıplarını yenileriyle değiştirmek her zaman bu kadar basit değildir. Aynı anda çok fazla değişiklik yapmak, kilo kaybı planlarınıza daha fazla bağlı kalmanızı sağlayacak çok yaygın bir diyet hatasıdır. Her gün yaptığınız işlerin çoğu, sağlığınızı, kilonuzu ve zindeliğinizi etkileyen eylemler dahil, basit bir alışkanlık meselesidir. Araştırmalar, günlük aktivitelerinizin yaklaşık yüzde 40'ının, çoğu ilişkisel öğrenme sonucunda oluşan alışkanlıklar içerdiğini göstermektedir. Arzulanan bir sonuç üreten bir şey yaptığınızda, gelecekte bu işlemi tekrar etme olasılığınız artar. Ancak bu alışkanlıkların oluşması zaman alır, bu nedenle yeni diyet alışkanlıklarının da oturması için zaman gerekir. Kilo vermeye çalışırken bu sinir bozucu olabilir, bu yüzden insanlar kendilerine bazen daha yeni, daha sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak için zaman vermekten vazgeçebilirler.

Bir gecede değişiklik yapmaya çalışmak yerine, her seferinde küçük bir alışkanlığı değiştirmeye odaklanın. Örneğin, her hafta bir meydan okuma ile mücadele etmeyi deneyebilirsiniz. Gelecek hafta işten eve geldiğinizde televizyon izlemek yerine her öğleden sonra kısa bir yürüyüşe çıkmayı deneyebilirsiniz. Başka bir haftada yemek yerine evde yemek yapmak için bir hedef belirleyebilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR