Diyet Yapmamak İçin Üretilen Bahaneler

Diyet Yapmamak İçin Üretilen Bahaneler

Sağlıklı yaşamak ve bunu uzun vadede tüm yaşamımıza entegre etmek çoğumuz için kolay olmaz. Diyete başlamamak ya da devam ettirmemek için türlü bahaneler buluruz. Hepsi mantıklı gibi görünen bu bahanelerden sıyrılıp azimle diyete başlar ve devam ettirebilirsek sağlıklı yaşama biraz daha yaklaşmış olacağız. İşte size diyet sırasında en çok sarıldığımız bazı bahaneler.

Sağlıklı gıdalar tatsız tutsuz yiyeceklerdir: Bu başlı başına kocaman bir yalandır. Tamam bazı diyetler az kalori almak niyetiyle sebze, yağsız yiyecekler ve süt ürünlerinden oluşuyor olabilir. Ama tüm sağlıklı yiyecekler lezzetsizdir diye bir kural yok. Bir çok sağlıklı meyve, fındık, fıstık gibi yiyecekler tam da ağzınıza layık ve enfes yiyeceklerdir. Yeter ki siz sağlıklı ve aynı zamanda lezzetli yemekleri bulmak isteyin. Biraz araştırma yaparak karşınıza sağlıklı olduğu halde damak tadınıza da yüzde yüz uyacak çok fazla yiyecek bulabilirsiniz.

Sağlıklı yemek hazırlamak için vaktim yok: Vücudunuza iyi gelecek yemekleri hazırlamanın uzun sürdüğünü size kim söyledi? Fast food tarzı beslenme ile hayatınızı geçirmeye alıştıysanız evde güzel bir sebze yemeği hazırlamak size uzun zaman alıcı geliyor olabilir. Aslında daha sağlıklı yemekler hazırlama ile normal bir akşam yemeği hazırlamanın süresinin aynı olduğunu bilmeniz gerekir. Burada fark sadece kullandığınız malzemenin doğal ve organik oluşudur.

Diyet işkence gibidir: Hiç de değil! Diyet yaparken sürekli tüketmemeniz gereken gıdalardan söz edilir. Oysa diyet size işkence çektirecek ve size sevdiğiniz yemekleri yasaklayacak bir şey değildir. Diyet sırasında tüketilen gıdaların kalitesinin arttırılması sağlanır. Fazla kilolarınızdan kurtulmanız için vücudunuza ihtiyacınız olduğu kadar kalori alırsınız. Böylece vücut fonksiyonlarınız gelişir ve fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Ben sürekli dışarıda yemek yerim: Evde yemek yapamıyor ve sürekli dışarıda yiyorsunuz. Bu yediklerinize dikkat etmenize engel değildir. Yine dışarıda yemeye devam edin ama neyi ne kadar yediğinize de dikkat edin. Menüde yazan herşeyi sorgulamadan yemek zorunda değilsiniz. Hangi gıdanın ne kadar kalori getireceği ve porsiyon miktarlarına dikkat etmeniz yeterlidir. Kaldı ki restoranlarda da sağlıklı yiyecekler seçebilir ve salata yemek varken kızartmadan uzak durabilirsiniz.

 

POPÜLER YAZILAR