Doğru Besin Takviyesi (Supplement) Seçimi

Doğru Besin Takviyesi (Supplement) Seçimi

Piyasada yüzlerce çeşit suplement denen besin takviyesi varken hangi ürünü alacağınız konusunda kafanızın karışık olması çok doğaldır. Doğru takviye spor sırasında kaybettiklerinizi yerine koymanızı sağlar, enerji verir, kalp sağlığınızı düzenler ve hatta cinsel hayatınız bile düzeltebilir. Yanlış besin takviyesi ise size zaman kaybettirebileceği gibi para ve daha kötüsü sağlıkkonusunda da istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Sporunuzun yanında size fayda sağlayabilecek bazı besin takviyelerini sizin için derledik;

E VİTAMİNİ

E vitamini, hücrelerin serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olan antioksidanların görevini görür. Ayrıca, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için E vitaminine ihtiyacımız var. Böylece virüs ve bakterilerle savaşabiliriz. Ulusal Göz Enstitüsü tarafından finanse edilen Yaşa İlişkin Göz Hastalıkları Çalışması'nda (AREDS) araştırmacılar, yaşa bağlı maküler dejenerasyonun ileri evrelerini geliştirme riski yüksek kişilerin (55 yaşın üzerindeki yetişkinlerde en önde gelen körlük sebebi) risklerini azaltabileceklerini buldular. Yüksek dozda E vitamini, C vitamini, beta karoten ve çinko kombinasyonu ile bu risk yüzde 25 oranında tedavi edilebilmektedir.

C TİVAMİNİ

Muhtemelen en popüler antioksidandır. Buna rağmen araştırmalar ABD'deki yetişkinlerin hala yeteri kadar C vitamini almadıklarını bildirmektedir. Vücudun kolajen yapması için C vitaminine ihtiyacı vardır ve yaraların düzgün iyileşmesi için gereklidir. C vitamini ayrıca vücudu her tür hastalıktan koruyan süper bağışıklık artırıcı özelliğe de sahiptir.

Bazı çalışmalar, C vitamininin dayanıklılık sporcularında, üst solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabileceğini ve soğuk algınlığının süresini birkaç güne kadar azaltabileceğini göstermektedir, ancak diğer çalışmalar plaseboya karşı test edildiğinde hiçbir fayda göstermemiştir.

D VİTAMİNİ

D vitamininin ana rolü vücudun kemikleri güçlendirmek ve kemik kaybını önlemek için kalsiyumu emmesine yardımcı olmaktır. Diğer çalışmalar, düşük D vitamini düzeylerini kilo alımı, depresyon belirtileri ve düşük sperm motilitesi ve erektil disfonksiyon gibi konularla ilişkilendirmiştir.

CLA

Konjuge linoleik asit (CLA), anti-kanser olduğu, bağışıklık sistemini geliştirdiği ve hipertansiyonun önlenmesine yardımcı olduğu gösterilen, doymamış bir yağ asidi türüdür. Araştırmalar ayrıca CLA'nın insanlara düzenli olarak egzersiz yaptıklarında inatçı karın yağını azaltmalarına yardımcı olduğunu da buldu. CLA doğal olarak sığır eti ve süt veya yoğurt gibi süt ürünlerinde bulunur, ancak takviye, vücut yağını azaltan CLA seviyelerine ulaşmanın daha etkili bir yolu gibi görünmektedir.

L-KARNİTİN

L-karnitin, yağ asitlerini hücre mitokondriye taşınması için gereklidir ve bu şekilde vücudunuz enerji üretmek için yağ yakar. İskelet ve kalp kası dokularındaki yüksek l-karnitin konsantrasyonundan dolayı, kalp çıkışını ve kas fonksiyonunu da iyileştirir. Bu rollere ek olarak, l-karnitinin kalp koruyucu faydaları da olabilir. Kontrol edilen 13 klinik araştırmanın Mayo Clinic incelemesi, l-karnitinin, önceki kalp krizi geçiren hastalar için, ventriküler aritmi olarak bilinen bir tür anormal kalp ritminde yüzde 65 azalma ve anjina ile ilişkili semptomlarda yüzde 40'lık bir azalma da dahil olmak üzere birçok faydası olduğu sonucuna varmıştır.

PROTEİN

Pankreas sindirim ve kan şekerinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Protein, vücudumuzun optimal enerji seviyelerinde çalışması için ihtiyaç duyduğu temel bir üründür (yağlara ve karbonhidratlara ek olarak). Yaşlandıkça tip II diyabet geliştirme riski daha büyüktür ve yeterli miktarda protein alımı kan şekeri seviyesini sabit tutmaya yardımcı olur.

POPÜLER YAZILAR