Doğurganlığı Olumsuz Etkileyen Faktörler

Doğurganlığı Olumsuz Etkileyen Faktörler

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için anne ve babanın da sağlıklı bireyler olması gerekiyor. Fakat siz ekstra bir çaba sarf etmeseniz bile dünyaya sağlıklı çocuklar getirme ihtimaliniz yüksektir. Doğurganlığı etkileyen bazı önemli faktörler var ve siz çocuk sahibi olmadan önce dünyaya getirmeyi düşündüğünüz bebeğiniz için bu faktörler konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Gece ışıklandırması: Uyuduğunuz odanın yapay olarak aydınlatılması uyku düzeninize zarar verebiliyor. Yapay gece ışığına maruz kalmak sizin algılama yeteneğinize ve fetal gelişiminize de zarar verebilir. Uyuduğunuz ortamdaki ışıklandırma melatonin üretimini bastıracaktır. Bu da özellikle yumurtlama sırasında zararlı serbest radikallere karşı koyan -oldukça faydalı- hormonun salgılanmasını sekteye uğratacaktır. Yetersiz melatoninin üretimi de uzun vadeli sorunlara neden olup gelişmekte olan bir fetüsün iç saatini bozabilir.

Abur cubur: Eğer doğru besinleri tüketen biri değilseniz progesteron, insülin ve testosteron gibi kritik üreme hormonlarının üretiminde sorunlar yaşarsınız.

Kolesterol seviyesi: Sandığınız gibi sadece kalp ve damar sorunları değil hamilelik için de büyük sorunlar çıkarabilir. Araştırmacılar kadınlarda yüksek serbest kolesterolun hamilelik ile ilişkili sorunlara neden olabileceğini tespit etmiş durumdalar. Yükse kolesterolü olan çiftlerin hamilelik konusunda normal kolesterolü olan çiftlere oranla daha çok zorluklar yaşadıkları ortaya çıkmış oldu.

Stresli çiftler dikkat: Spada geçireceğiniz güzel ve sakin bir gün ya da yoga sınıfında arkadaşlarınızla yapacağınız dinlendirici bir egzersiz size kesinlikle iyi gelecektir. Yüksek stresli insanlarda infertilite riskinde gözle görülür bir artış olduğu tespit edildi. Araştırmacılar alfa-amilaz (sempatik sinir sistemi ile bağlantılı bir stres hormonu) düzeyi yüksek olan kadınların gebelik yüzdelerinde yüzde 29'luk bir düşüş saptadı.

Ağız sağlığı: Periodontoloji Dergisi'nin bir çalışmasında fertilite tedavilesi gören kadınların dişeti kanaması ve inflamasyon düzeyi daha yüksek bulundu. Çeşitli çalışmalarda uzmanlar bir kadının ağız sağlığının onun üreme başarısına etki edebileceğini belirttiler.

Sigara: Bu en büyük düşmanınız akciğer ve meme kanseri riski dışında üreme sorunlarına da yol açar. Üreme Tıbbı Amerikan Derneği (ASRM) infertilite vakalarının yüzde 13'ünde sigaraya bağlı nedenler tespit etmiş durumdalar. Hamile kalmak (ya da sadece daha sağlıklı bir hayat yaşamak için) sigaradan mutlaka uzak durmalı ve etrafınızdaki sigara içen insanları da bundna uzaklaştırmalısınız.

POPÜLER YAZILAR