Egzersiz Sonrası Kas Ağrılarıyla Baş Etmek

Egzersiz Sonrası Kas Ağrılarıyla Baş Etmek

Yoğun bir antremanın ardından gelen günde şiddetli kas ağrıları çekiyorsanız üzülmeyin. Bu çok sık karşılaşılan bir durum. Yoğun tempolu egzersizlerden sonra yıpranan ve hasar gören kaslar vücudunuz tarafından derhal onarılır. Fakat bazı durumlarda bu sorun kas iltahabını tetikleyip başınıza bela olabilir.

Vücudunuz, sitokin olarak adlandırılan hormonlar salgılayarak yaralı bölgeye yanıt verir. Bu hormonlar doğrudan hücreleri iltihaplı kaslarınızı iyileşmek için görevlendirilirler. İyileştirilmeye çalışılan bölgeye bol bol kan pompalanır. Bu sırada şiddetli ağrılar duymanız olasıdır. Laktik asitin bu ağrılarla ilgisi olabileceği düşünülmektedir.

Acıyı hafifletmek ve kasları DOMS denen kas ağrılarından kurtarmaya yardımcı olmak için bisiklet, yoga, ve köpük rulo hamle gibi aktif toparlanma egzersizleri yapılabilir. Bunlar vücudu sürekli hareketli tutacak ve DOMS'un etkilerinin azaltılmasında yardımcı olacaktır. Harekete alışkın bir vücuttaki kas kütlesi daima esnek olacağı için kas zedelenmelerine karşı da daha kuvvetli tepkiler verecektir.

Egzersiz sonrası şiddetli ağrılarınızı 2-3 günden fazla sürer ve idrarınızın renginde gözle görülür bir dğeişim sezerseniz hemen doktorunuza başvurmanız faydalı olacaktır.

POPÜLER YAZILAR