Egzersizleri Kalıcı Alışkanlık Haline Getirmek

Egzersizleri Kalıcı Alışkanlık Haline Getirmek

Spora başlayıp bir kaç ay sonra bırakmak çok yaygın bir davranış. Sporu kalıcı bir alışkanlık haline getirmenin bir yöntemi var mıdır? Bu konuda kesin bir kural yok fakat yapılan araştırmalar bir işi 18 ile 254 gün arasında tekrar ettiğimizde onu alışkanlık haline getiriyoruz. Hatta bu konuda araştırmalar yapmış olan Charles Duhigg bu konuda bir teori ortaya üretmiştir. Duhigg teorisine göre alışkanlıkla 3 aşamalı gerçekleşiyor.

İlk olarak rutine sokmak istediğiniz egzersiz konusunda beyninize her zaman olumlu şeyler yükleyin. Örneğin her egzersiz sonunda kendinizi ödüllendirin. Böylece yapacağınız egzersiz aklınıza her geldiğinde beyniniz egzersiz sonundaki ödülü düşünüp o egzersiz için sizi harekete geçirecektir.

Sabahları bir işe başlamak her zaman daha kolaydır. Elinize ayağınıza dolanan günlük işler henüz başlamamışken spor salonuna sabah gitmeyi deneyin. Böylece spor alışkanlığı kazanmanız için iyi bir adım atmıış olacaksınız.

Her zaman aynı egzersizleri yapmaktan kaçının. Bir sabah koşu yaparken bir sonraki egzersiziniz ip atlama ile başlasın.

Ödülünüzü unutmayın ve her egzersizden sonra kendinizi mutlu edin. Bu ödül kocaman bir donut olamk zorunda değil. Youtube'dan komik bir video izlemek ya da akşam arkadaşlarınız ile dışarı çıkmak da bir ödüldür. Sizi mutlu edebilecek şeyleri düşünüp kendinizi şaşırtın ve mutlu edin.

POPÜLER YAZILAR