Ekrana Çok Bakmak Gözünüze Zarar Veriyor

Ekrana Çok Bakmak Gözünüze Zarar Veriyor

Tüm gün bilgisayar ekranına bakara kgözlerinize nasıl bir zarar verdiğinizi biliyor musunuz? Yapılan yeni bir araştırmada laptop gibi bilgisayar ekranlarına 7 saatten fazla bakmanın gözlerinizin mukos tabakasında bulunan MUC5AC adlı bir proteninin konsantrasyonunun azaldığı ortaya çıktı. Bu protein dolaylı yoldan göz yorgunluğu ve kuruluğu gibi etkilere sebep oluyor.

Ekrana konsantre olmuş bakarken normalinden 10 kat daha az göz kırparsınız. Zamanınızın çoğunu bilgisayar başında küçük bir ekrana bakarak geçirmek demek gözlerinizi koruyan göz sıvısının 10 kat azalması anlamına gelir. Bu durumda gözleriniz kurur. Göz kuruluğu bir çok göz hastalığını beraberinde getirecektir. Göz üzerindeki dokulara zarar verebilir ve bir çok enfeksiyona açık hale getirebilirsiniz.

Aynı sorun göz lensi kullanan kişilerin gözlerindeki lenslerin kuruması sonucu gözlerine verdikleri zarar gibidir. Nasıl ki lensleriniz kurumaya başladığında gözlerinize zarar vermeye başlarsa göz kuruluğu da aynı etkiye yol açar.

Neyse ki ekrana uzun süre bakmak zorunda olanların göz kuruluğunu engellemek için yapabilecekleri basit ama etkili şeyler vardır. Örneğin her 15 dakikada bir gözünüzü ekrandan ayırıp pencereden uzak bir noktaya odaklanarak bakmayı deneyin. Ayrıca günde 4-5 defa yapay göz yaşı olarak da kullanılan göz kuruluğunu engelleyici damlalar kullanabilirsiniz. Bu gözünüzün kaybettiği nemi geri kazandıracaktır.

 

POPÜLER YAZILAR