En Bilindik Diyet Yalanları

En Bilindik Diyet Yalanları

Kilo vermek için sıkı bir egzersiz programı ve güzel bir diyet gibisi yoktur. Tüm kış aldığımız kiloları yaza girerken vermenin hayali ile tüm kışı geçiren insanlardan biri olabilirsiniz. Herkes diyet ile kısa sürede sonuca ulaşmak ister. Fakat gerçekten çok az sayıda insan diyeti layıkı ile uygular. Kilo vermek için doğru bildiğimiz ama aslında koca bir yalan olan bazı şeyleri sizin için bir araya getirdik.

Akşam yemeğini atlamak: İşte buna inanmak için gerçekten de saf bir insan olmanız gerekiyor. Bilinenin aksine öğün atlamak size kilo verdirmez. Tam tersi kilo almanızı kolaylaştırır. Sadece bu da değil; ruh halinizi ve enerjinizi olumsuz etkiler. Metabolizmanızı yavaşlatır. Öğün atlamadan güçlü gıdalardan oluşan günde en az 3 öğün yemek yemeyi sakın ihmal etmeyin.

Bir kahve ile öğün geçiştirmek: Bunu yaparak kilo vereceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kahve çok sevilen ve çok tüketilen bir içecektir. Avustralya'da yılda ortalama 2 milyar bardan kahve tüketilmektedir. Günde 4 bardak kahve tüketmek yaklaşık bir somon ekmek yemek kadar kalori yüklemesi yapmanız anlamına gelir ki bu şekilde kilo vermeniz de çok olası görünmüyor.

Yediklerinizin kalori miktarlarını hesaplamak: Teoride takır takır işleyen bir diyet için başarılı bir yol gibi görünüyor. Fakat çoğu gıdanın üzerinde yazan kalori miktarları gerçekçi olmayabilir. Mesela bir elmanın kalorisini internette yazan standart bilgilerle ölçemezsiniz. Elma ortalamanın üstünde bir büyüklüğe sahip olabilir. Daha sulu olabilir ya da yöresel farklılıklar gösterebilir. Bazı elmalar daha ekşi bazıları da daha kuru olabilir. Ayrıca kalorileri kusursuz bir kesinlikle ölçseniz bile her gıdanın her metabolizmaya olan etkisi farklılık gösterebilir. Sizin tükettiğiniz bir tabak fasulye ile arkadaşınızın tüketeceği bir tabak fasulye farklı metabolizmalarda farklı etkiler yapabilir. Bu bile aslında kağıt üzerinde planladığınız kalori cetvelini sekteye uğratmaya yeter.

Daha çok uyku sayesinde daha az yemek yemek: Bu belkide içlerinde en saçma olanıdır. Daha çok uyku metabolizmanızı yavaşlatır. İnsan uyuyarak güzelleşebilseydi "uyuyan güzel" sadece masal olarak kalmazdı. Almanız gerekenden daha az ya da daha çok uyku sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturur. Uyku problemleri diyabet, obezite ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını tetikler.

 

POPÜLER YAZILAR