Erken Kalkmanın İlginç Faydaları

Erken Kalkmanın İlginç Faydaları

Erken kalkan çok yol alır sözünü bilmeyen yoktur. Peki erken kalkıp güneşi üzerinize doğdurmanın beden ve ruh sağlığınıza yaptığı olumlu etkilerin neler olabileceğini hiç düşündünüz mü? En önemli etkisi sizi güne çabuk hazırlayıp daha zinde yapmak.

Erken kalkan insanların daha mutlu oldukları kanıtlanmış. Yapılan araştırmalardan çıkan sonuç güne diğerlerinden daha erken başlayan insanların diğerlerine oranla o günü daha mutlu geçirdikleri yönünde. Ayrıca günlük rutin işlere uyum sağlama konusunda erken kalkan insanların daha avantajlı olduğu görülüyor.

2009 yılında bir Sosyal Psikoloji dergisinin yaptığı incelemeye göre daha erken kalkan ve güne daha erken başlayan insanların diğerlerine göre çok daha neşeli ve proaktif oldukları görülmüş. Bu psikoloji, gelecek hakkında planlar yapma ve ilerisi için kendine olan güven duygusunun daha yoğun olmasını sağlamakta.

Erken kalkan insanların depresyondan korunma oranı daha fazla. 2013 yılında Almanya'da yapılan araştırma gösteriyor ki; depresyonla geç uyanmak arasında bir bağlantı bulunuyor.

Ayrıca yemek tüketimi ve kalori alma bakımından erken kalkan insanların diğerlerine göre daha avantajlı olduğu görüldü. Erken uyanmak demek gece daha erken uyuma ihtimali ve daha enerjik bir günün ardından yakılan daha fazla kalori demek. İşte size erken kalkmanın dolaylı yoldan sağlığınıza katkıda bulunacak bir faydası daha.

POPÜLER YAZILAR