Fitness İle Hızlı Kilo Vermek Mümkün mü?

Fitness İle Hızlı Kilo Vermek Mümkün mü?

Büyük bir umutla başlayan bazı fitness çalışmaları bir kısım insanların kilo vermek konusunda başarısız olmalarıyla sona erer. Buna karşın bazı insanlar da çok başarılı bir şekilde istedikleri hedef kiloya rahatça ulaşır. Peki fitness ile kilo vermenin püf noktası nedir? Ne oluryor da bazıları hemen kilo verirken bazıları da bir türlü istedikleri kiloya erişemiyor?

Her ne kadar fitness egzersizlerine devam ediyor ve kaçırmadan adım adım uygulamaya gayret ediyorsanız da bazı dış etkenlerin kilo vermenize direk etkisi olduğu hiç unutulmamalıdır. Örneğin düzenli uyku sadece kilo vermenize değil sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır. Uykusuzluk ya da uyku bozuklukları kortizol gibi hormonların dengesinin bozulmasına sebep olacaktır. Bu durum stres ve yemek yeme alışkanlıklarınızın düzensiz olması ile sonuçlanır. Uyku kaliteniz kilo vermek için önemle dikkat etmeniz gereken bir etkendir.

Fitness yaparken yakacağınız kalori miktarı ne olursa olsun alacağınız kalori yakmanız gerekenden çok ise kilo alma olasılığınız her zaman daha fazla olacaktır. Bu yüzden yediğiniz yemeklerin kalori değerlerini mutlaka takip etmelisiniz. Gıdaların üzerinde yazılı olan kalori değerlerini görmezden gelmeyin ve yemeden önce "bugün kaç kalori daha yiyebilirim" diye kendinize sormadan yemeye başlamayın.

Hayatınıza hareket getirmek sizi kilolarınızdan kurtaracaktır. Fakat bu hareket sadece fitness salonunda kalmamalıdır. Mümkün olduğunca hareket halinde olmalısınız. Hareket etmek için tüm fırsatları değerlendirmelisiniz. Yürüyen merdivenleri kullanmayarak ya da kısa mesafelere yürüyerek gitmek size ihtiyacınız olan hareketi sağlayacaktır. Dahası mümkün olabilecek en fazla hareket için her saat mutlaka oturduğunzu yerden kalkıp biraz dolaşın ve hareketi alışkanlık haline getirin.

Kilo vermenin anahtarı elbette sadece fitness çalışmak değildir. Ama fitness aldığınız kaloriyi yakmanız için iyi bir şans verir. Büyük resme bakıp, sağlıklı beslenmeyi spor salonunda geçirilecek kaliteli zamanla birleştirebilirseniz kilo kontrolünü elinizde tutmayı başarabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR