Göz Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Göz Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gözleriniz gün boyu size klavuzluk eder. Gözlerinize gerekli özeni göstermeniz şart. Şimdi size bu hayati organınızın sağlığı için neler yapabileceğinize dair hazırladığımız bir kaç basit ama etkili ipucunu veriyoruz;

Gözlerinizi Test Ettirin: Göz sağlığınızı korumanız için gözlerinizi her iki yılda bir test ettirmelisiniz. Gözleriniz ile ilgili direk bir sorun olmasa bile diyabet ve glokom gibi hastalıkların gözlerinize de zarar verebileceğini unutmayın.

Gözlerinizi Kurutmayın: Çoğu zaman monitöre uzun süre bakmaktan gözlerimizin kuru ve yorgun olma olasılığı çok yüksektir. Bundan kaçınmak için ofise gitmeden önce göz damlası kullanarak gözlerinizin kurumasını engelleyin. Araba ısıtıcısı ya da saç kurutma makinası gibi aletlere direk temas çoğu zaman gözlerinizi kurutabilir. Fakat gözleriniz normalin dışında sık sık kuru kalıyor ise bunun nedenini öğrenmek bir uzmana danışmanızda fayda olacaktır. Gözlerinizde kuru göz sendromu baş göstermiş olabilir.

Güneş Gözlüğü Kullanın : Tehlikeli ultra viyole ışınlar cildinize zarar verebileceği gibi gözlerinize ve göz çevrenizdeki derinize de zarar verebilir. Bunu engellemek için UV filitreli güneş gözlüğünüzü açık alanda gezerken mutlaka gözünüzde bulundurun. Ayrıca kar ve deniz gibi güneş ışınını gözünüze yansıtan ortamlarda da mutlaka güneş gözlüğü bulundurun.

Lenslerinizin Bakımını Yapın. Tüm gün gözünüzde size eşlik eden kontak lensleriniz akşam yatarken mutlaka solüsyonunda durmalı ve gözünüzü kurutmaması için göz damlası ile birlikte kullanılmalıdır. Bir kontak lensi uzun süre kullanmak zorunda kalıyorsanız gözünüzün dışında iken hijyenine çok dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde tek günlük kullanılan lensleri tercih etmenizde fayda olacaktır.

Gözünüz İçin Yeşil Yiyin: Taze yeşil yapraklı sebzeler gözünüze iyi gelen besleyici besinlerdir. Aynı şekilde balık ve fındık gibi çinko ve Omega-3 açısından zengin gıdalar gözünüz için yiyebileceğiniz en faydalı besinler arasındadır.

POPÜLER YAZILAR