Gözlerinizi Tehlikelerden Korumanın Yolları

Gözlerinizi Tehlikelerden Korumanın Yolları

Görmek için kullandığımız organlarımız olan gözlerimizin sağlığına dikkat etmek önemlidir. Değerli varlıklarımıza verdiğimiz değeri tanımlarken kullandığımız "gözü gibi bakmak" deyimini hatırlayın. Hele ki güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldığımız yaz ayları göz sağlığı için çok daha titiz olunmaıs gereken dönemler. İşte gözünüzün zarar görmemesi için yapmanız gerekenlerden bazıları;

Gözünüze doğru gelebilecek yabancı cisimlere karşı dikkatli olun: Tenis topu ya da tenis raketi gözünüze zarar vermesi muhtemel araçlardandır. Bu çok eğlenceli sporu yaparken gözünüze doğru gelebilecek sert darbeler ço ktehlikeli olabilir. Göz kenarlarındaki kemikler büyük yabancı cisimlerden gözünüzü koruyabilir ama teniz topu gibi küçük cisimler direk olarak gözünüzün içine darbe yapıp zarar verebilir, korkunç sonuçlar doğrurabilir.

Lesnlerinize gerekli bakımı yapmayı unutmayın: Kontak lens kullanarak gözlüğün verdiği rahatsızlığın üstesindne gelmiş bir insansanız lenslerinizin de bakımını yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Lensler asla kurutulmamalı ve lens solisyonları ile kullanmadığınız zamanlarda mutlaka nemli bırakılmalıdır. Ayrıca bir lensi gerektiğinden fazla kullanmamak da gözünüze verebileceği zararları engellemeye yardımcı olacaktır. Lensler de tıpkı dişleriniz gibidir. dişlerinizi sürekli fırçalamazsanız dişinizin üzeri bir film tabakasıyla kaplanız ve bu da dişlerinizi aşındırıp zarar verir. Gözyaşlarınız da aynen diş fırçalamak gibi lenslerinizin temiz kalmasını sağlar. Nemlendirilmemiş bir lensin üzeri zamanla film tabakasıyla kaplanır ve bu da görüş sorunları yaratacağı gibi gözlerinizi mikroplara karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Gözlerinizi ovuşturmak onlara zarar verir: Gözleriniz kaşınıyor ve siz de sürekli ovuşturup kaşıyorsanız yaptığınız sadece kaşınmaya sebep olan etkeni gözlerinizin daha da içine doğru yollamaktan öteye geçmeyecektir. Göz kaşınmalarının bir sebebi vardır ve gözleri kaşıyıp ovalamak sizi iyileştirmeyecektir. Tam aksine gözlerinize zarar verecektir. Aynı zamanda gözlerinizin enfeksiyon kapmasına ve kornea tabakasının zarar görmesine neden olabilir. Yapılması gereken kaşıntının sebebini öğrenmek için uzman bir göz doktoruna gidip gerekli tedaviyi uygulamaktır.

Makyaj malzemelerinizi kullanırken daha dikkatli olun: Her üründe olduğu gibi kullandığınız maskaranın da bir son kullanma tarihi olduğunu unutmayın. Makyaj malzemelerinizi kullanırken dikkatli olmalı ve gözlerinize zarar vermeyecek türde ürünler tercih etmelisiniz. Gözleriniz ile temas edecek her üründe zarar vermeyeceği kanıtlanmış, kalite kontrolü olan markaları tercih etmeniz gözünüzün sağlığı için önemlidir.

POPÜLER YAZILAR