Gün İçinde Şekerleme Yapmak

Gün İçinde Şekerleme Yapmak

Avrupalıların diğer kıtalardaki ülkelerde yaşayan insanlara göre öğle uykusunda daha istekli olduğu bilinir. Fransızlar 35 saatlik haftalık uyku rutinlerine öğle uykusunu da eklediler. Yunanistanda öğle saatlerinde iş yerleri kapalıdır ve bu saat dilimi siestaya ayrılmış durumdadır. Bunun gibi çok örnek var ve hepsi de siesta sever insanların öğle saatlerinde kısa uykularla kendilerini yenilediklerine işaret ediyor.

Eğer gün ortasında 20 dakika boyunca sieasta yapabilirseniz beyninizin faaliyetlerini yavaşlatmış oluyorsunuz. Böylece beyninizin günün geri kalanında daha verimli çalışmasını sğalamış oluyorsunuz. Hızlı bir şekerleme azaltılmış stres düzeyleri, artmış libido, gelişmiş bellek ve genel sağlık durumu iyileşmesi gibi sonuçlar doğuruyor. NASA bile kendi pilotlarına verdiği 26 dakikalık şekerleme ile yüzde 54 lük bir performans artışı sağladı. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada görüldü ki, öğleden sonra siesta yapanların kalp hastalığı riskinde üçte bir oranında azalma oldu.

Fakat bu etki yaşlı insanlarda tam ters bir etki yapıyor. Hareketi siesta ile daha da azaltmak yaşlı bedenlere zarar veriyor. Günde 25 dakika ve daha fazla şekerleme yapan yaşlı insnaların hareketlerinde yüzde 50-60 oranında azalma gerçekleştiği görülmüş ve bu da kanser dışı nedenlerden ortaya çıkan kalp sorunlarını tetikliyor.

Bazı bilim adamlarına göre gün ortasında yarım saat şekerleme yapmak o kadar da olumlu etkiler oluşturmuyor. Eğer sağlığımıza iyi gelecekbir aktivite olsaydı şekerleme yapmayanların daha sağlıksız olacağı gibi bir sonuç ortaya çıkması gerekirdi. oysa şekerleme yapmayan toplumlar da şekerleme sever toplumlar kadar sağlıklı oluşu bu tezi çürüten en büyük kanıtlardan biridir.

Uyku ile sağlıklı olmak istiyorsanız gece 8 saatlik kaliteli bir uyku yeterli olacaktır. Öğlen 1 ile 3 arasında şekerleme yapabilirsiniz. Fakat 3 den sonra uyuklamaya başlarsanız bu muhtemelen gece uykunuzu olumsuz etkileyecektir. Gece doyurucu bir uyku çekmeniz yarınki güne güç toplayarak uyanmanız için çok önemlidir.

Şekerleme sırasında mutlaka yatar pozisyonda olmalı ve göz bandı ile dışarıdan gelecek gündüz ışığını kesebilirsiniz. Ortamı olabildiğince sessizleştirmeli ve elektronik aletlerin uykunuzu bölmesini engellemek için kapamalısınız. 20 dakika sonra sizi uyandırmak için saati kurmayı unutmayın. Siesta için en uygun süre ortalama 20 dakikadır.

Şekerlemeyi seven ünlülerden bazıları Bill Clinton, Albert Einstein ve Margaret Thatcher'dır. Gördüğünüz gibi herkes şekerleme yapmayı sever ama bunun uyku düzeninize zarar vermeyecek şekilde uygulanması da çok önemlidir.

Öğlen uykusu hakkında ilginç bir bilgi daha; 2 ile 3 saatleri arasında hormonlarımız uykumuzu getirecek şekilde düzenlenir. Biz de öğle yemeyinde yediğimiz yemeklerin bizi uyuttuğu gibi yanlış bir izlenime kapılırız. Aslında olan biten tek şey vücudumuzun kendi içinde işleyişi sırasında hissettiklerimizden ibarettir.

POPÜLER YAZILAR