Spor Life - Sağlıklı ve Mutlu Yaşama Rehberiniz
Spor Life - Sağlıklı ve Mutlu Yaşama Rehberiniz
Ana Sayfa  >  Sağlıklı Yaşam  >  Makale Oku

Gün İçinde Şekerleme Yapmak

Ekleme : 18 Temmuz I Cuma
 
 
Gün İçinde Şekerleme Yapmak

Avrupalıların diğer kıtalardaki ülkelerde yaşayan insanlara göre öğle uykusunda daha istekli olduğu bilinir. Fransızlar 35 saatlik haftalık uyku rutinlerine öğle uykusunu da eklediler. Yunanistanda öğle saatlerinde iş yerleri kapalıdır ve bu saat dilimi siestaya ayrılmış durumdadır. Bunun gibi çok örnek var ve hepsi de siesta sever insanların öğle saatlerinde kısa uykularla kendilerini yenilediklerine işaret ediyor.

Eğer gün ortasında 20 dakika boyunca sieasta yapabilirseniz beyninizin faaliyetlerini yavaşlatmış oluyorsunuz. Böylece beyninizin günün geri kalanında daha verimli çalışmasını sğalamış oluyorsunuz. Hızlı bir şekerleme azaltılmış stres düzeyleri, artmış libido, gelişmiş bellek ve genel sağlık durumu iyileşmesi gibi sonuçlar doğuruyor. NASA bile kendi pilotlarına verdiği 26 dakikalık şekerleme ile yüzde 54 lük bir performans artışı sağladı. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada görüldü ki, öğleden sonra siesta yapanların kalp hastalığı riskinde üçte bir oranında azalma oldu.

Fakat bu etki yaşlı insanlarda tam ters bir etki yapıyor. Hareketi siesta ile daha da azaltmak yaşlı bedenlere zarar veriyor. Günde 25 dakika ve daha fazla şekerleme yapan yaşlı insnaların hareketlerinde yüzde 50-60 oranında azalma gerçekleştiği görülmüş ve bu da kanser dışı nedenlerden ortaya çıkan kalp sorunlarını tetikliyor.

Bazı bilim adamlarına göre gün ortasında yarım saat şekerleme yapmak o kadar da olumlu etkiler oluşturmuyor. Eğer sağlığımıza iyi gelecekbir aktivite olsaydı şekerleme yapmayanların daha sağlıksız olacağı gibi bir sonuç ortaya çıkması gerekirdi. oysa şekerleme yapmayan toplumlar da şekerleme sever toplumlar kadar sağlıklı oluşu bu tezi çürüten en büyük kanıtlardan biridir.

Uyku ile sağlıklı olmak istiyorsanız gece 8 saatlik kaliteli bir uyku yeterli olacaktır. Öğlen 1 ile 3 arasında şekerleme yapabilirsiniz. Fakat 3 den sonra uyuklamaya başlarsanız bu muhtemelen gece uykunuzu olumsuz etkileyecektir. Gece doyurucu bir uyku çekmeniz yarınki güne güç toplayarak uyanmanız için çok önemlidir.

Şekerleme sırasında mutlaka yatar pozisyonda olmalı ve göz bandı ile dışarıdan gelecek gündüz ışığını kesebilirsiniz. Ortamı olabildiğince sessizleştirmeli ve elektronik aletlerin uykunuzu bölmesini engellemek için kapamalısınız. 20 dakika sonra sizi uyandırmak için saati kurmayı unutmayın. Siesta için en uygun süre ortalama 20 dakikadır.

Şekerlemeyi seven ünlülerden bazıları Bill Clinton, Albert Einstein ve Margaret Thatcher'dır. Gördüğünüz gibi herkes şekerleme yapmayı sever ama bunun uyku düzeninize zarar vermeyecek şekilde uygulanması da çok önemlidir.

Öğlen uykusu hakkında ilginç bir bilgi daha; 2 ile 3 saatleri arasında hormonlarımız uykumuzu getirecek şekilde düzenlenir. Biz de öğle yemeyinde yediğimiz yemeklerin bizi uyuttuğu gibi yanlış bir izlenime kapılırız. Aslında olan biten tek şey vücudumuzun kendi içinde işleyişi sırasında hissettiklerimizden ibarettir.

 
 
 
10 Şubat I Cumartesi
28 Kasım I Salı
18 Ağustos I Cuma
2 Mayıs I Salı
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
7 Aralık I Çarşamba
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
31 Mart I Perşembe
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
22 Mart I Salı
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
28 Şubat I Pazar
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
16 Eylül I Çarşamba
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
12 Şubat I Perşembe
Ne Arıyorsunuz?
EN ÇOK İZLENENLER
Video İzle - En Komik Spor Görüntüleri
En Komik Spor Görüntüleri
17 Haziran I Salı
Video İzle - Sporda Sınır Tanımayanlar
Sporda Sınır Tanımayanlar
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - Amatör Sörf Dersleri : Ördek Yüzüşü
Amatör Sörf Dersleri : Ördek Yüzüşü
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - 5 Yaşındaki Bilardo Ustası
5 Yaşındaki Bilardo Ustası
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - Kilo Vermeye Yarayan Egzersizler
Kilo Vermeye Yarayan Egzersizler
11 Haziran I Çarşamba
Video İzle - Evde Koşu Gerektirmeyen Kardiyo Hareketleri
Evde Koşu Gerektirmeyen Kardiyo Hareketleri
10 Haziran I Salı
Video İzle - En İyi Goller
En İyi Goller
7 Haziran I Cumartesi
Video İzle - En İyi Spor Vine Videoları
En İyi Spor Vine Videoları
7 Haziran I Cumartesi
FACEBOOK'TAYIZ
FOTOĞRAF GALERİSİ
Elektronik Sigaralar Tehlikeli mi?

Elektronik Sigaralar Tehlikeli mi?

Hormonlarınızı Alt Üst Eden Şeyler

Hormonlarınızı Alt Üst Eden Şeyler

Siz Uyurken Vücudunuza Neler Olur?

Siz Uyurken Vücudunuza Neler Olur?

Kadın ve Erkeklerin Uyku Alışkanlıkları

Kadın ve Erkeklerin Uyku Alışkanlıklar...

Yeni Annelere Asla Söylenmemesi Gerekenler

Yeni Annelere Asla Söylenmemesi Gereke...

Kalbinize İyi Gelen Şeyler

Kalbinize İyi Gelen Şeyler

POPÜLER DOKTORLAR
 

TWITTER'DAYIZ
 
POPÜLER ARAMALAR
 
HAKKIMIZDA
 
Daha sağlıklı ve mutlu yaşamak için sporun ne kadar önemli olduğunu iyi biliyoruz. Siz de aramıza katılın, bize destek olun.
Bize Hemen Ulaşın
Sporlife FacebookSporlife TwitterSporlife Google PlusSporlife İnstagramSporlife Pinterest
Sitedeki tüm yazılar bilgilendendirme amaçlıdır. Uzman kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. Sağlık & Spor Terimleri Sözlüğü - Doktora Soru Sor
Her hakkı saklıdır © 2014