Günde 8 Bardak Su Gerçekten Gerekli mi?

Günde 8 Bardak Su Gerçekten Gerekli mi?

Günde 8 bardak su içmemiz gerektiği gibi bir bilgiyi herkes bilir ama bu bilginin doğru olup olmadığı konusunda hemen hemen hiç kimse kesin bir kanıya varamaz. Yıllarca bize günde sekiz bardak su içmemiz gerektiği söylenip durdu. Bunu o kadar çok duyduk ki 8 bardak su içmenin bir sağlık kuralı olduğunu düşünmeye başladık. Oysa bazı bilim adamları günde 8 bardak suyun kimi insanlar için çok fazla olabileceğini düşünüyor.

Yine de su sağlık için besin zincirimizin en önemli enstrumanı olarak görevini başarı ile sürdürüyor. Yemek yemeden 10 gün gibi bir süre hayatta kalabilirsiniz ama su içmeden sadece bir kaç gün yaşayabilirsiniz.

Su birçok vücut fonksiyonları için önemli rol oynar: Besin iletimi ve hücrelerden atıkları taşır. Vvücut ısısını stabilize eder ve cildimizin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Ağız sağlığımız için de faydalı işler yapar. Bakteri ve ağız kokusuna neden olan ağızda yerleşmiş plakların en aza indirilmesi için çalışır.

Su ihtiyacımızı bardak bardak su içerek gidermek yerine size sunacağımız bir kaç ipucu ile de kolayca karşılayabilirsiniz;

  • Her öğünde bir meyve ya da sebze yiyin. Elma, üzüm ve domates mükemmel su zengini yiyeceklerdir.
  • Günde en az bir kez çorba veya salata yiyin.
  • Yeşil çay, az yağlı süt ve düşük sodyum içeren bitkisel çay ve içecekleri tüketin
  • Suyu sporla birlikte tüketin. Egzersizden hemen önce su içmeye başlamalı ve spor sırasında küçük miktarlarda su içmeye devam etmelisiniz. Spor içecekleri ya da sadece su tüketerek ihtiyacınız olan sıvı alımını gerçekleştirmiş olacaksınız.

POPÜLER YAZILAR