Güneşten Cildinize Melanom Saldırısı

Güneşten Cildinize Melanom Saldırısı

Yaz denince akla bol güneş ve yanıklar gelebilir. Fakat bu yanıkların üstesinden gelmek için kullanabileceğiniz güneş kremleri mevcut. Binlerce güneş kremi markası yaz geldiğinde cildinizi korumak için piyasada satın almanızı beklerken bu güneş kremlerinin kaçının gerçekten cildinizi koruma etkisi olduğunu hiç düşündünüz mü?

Melanom cilde rengini veren melanositlerden kaynaklanan bir cilt tümörüdür. Melanositler, cilde rengini veren melanin pigmentini yapar. Nature dergisinde yapılan yeni bir araştırmada bir çok güneş kreminin cildi güneşin en zararlı etkilerinden korumak için yeterli olmadığı ortaya çıktı. 30 koruma faktüründen düşük güneş kremlerinin melanoma karşı korma sağlamadığı görüldü. En az 50 ve üzeri koruma sağlayan bazı güneş kremleri melanoma karşı koruma etkisi göstermeyi başardı. 

Tabiki bu bilgiler sizi yüksek koruma sağlayan güneş kremlerindne soğutmasın. Güneşin zararlı ışınlarının cildinizde kanser gibi hastalıklara yol açmasını önlemek için kaliteli güneş kremleri kullanmak şuan yapılması gereken en akıllıca şeydir. Ayrıca cildinizi yıllık periyodlarla -uzman bir hekime danışıp- sürekli kontrol altında tutmanız gerekir.

POPÜLER YAZILAR