Hamilelikte Pilatesin Faydaları

Hamilelikte Pilatesin Faydaları

Pilates sadece kaslarınıza değil tüm vücudunuza odaklanan bir spordur. Sadece basit bir egzersiz değil kardiyovasküler tarzda yağ yakılabilecek güçlü bir spordur. Önemli olan hangi kaslara odaklandığının bilimnesi ve o kas grubu için gerekli hareketleri doğru yapabilmektir.

Gebelik için de pilatesin olanaklarından faydalanmak mümkündür. Doğru ve nazik yapılacak pilates hareketleri hamile anne adayını rahatlatır. Özellikle hamilelikte çok sık karşılaşılan sırt ağrılarına pilates ile çözüm bulmak da mümkündür. Doğum sırasında kullanılan kasların geliştirilmesi için de pilatesten faydalanılabilir.

Hamilelik sonrasında oluşan gevşek karın yapısını eski haline getirmek için pilates yapılabilir. Her zaman etkili sonuç almak mümkün olmasa da pilatesin sarkık kasları eskiye yakın bir hale getirebilme olasılığı yüksektir.

Hamilelik devam ederken haftada 2-3 defa pilates yapılabilir. Ancak gebelik ilerledikçe bu sayı sistematik olarak azaltılması iyi olur. Ayrıca haftada 2-3 olan bu sayının bir ortalama olduğu ve kişiden kişiye değişebilecek bir sayı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Yeni anneler de sınıflarda pilates yapabilir ancak bireysel bir hoca ile pilates yapmak hamileler için daha sağlıklı olacaktır. Herkesin kendi kapasitesi ve hareketleri yapabilme becerisi olduğu için anne adayının başında onunla ders boyunca ilgilenecek bir eğitmenin bulunması iyi olacaktır.

POPÜLER YAZILAR